29 Haziran 2011 Çarşamba

13 Assassins (2010) - Jûsan-nin no shikakuBlogumun ilk yazısı olarak 13 Assassins filmini özellikle seçtim. Bunun sebebi son zamanlarda 10 üzerinden 9 puan verdiğim nadir filmlerden olması ve ayrıca Takashi Miike’nin benim icin önemi.

Miike’nin bu filmi bugüne kadar çektiklerinin arasında en sağlam olanı. Bundan önceki filmleri arasında çok güzel, çok etkileyici olanlar var ama bu favorilerim arasında hemen yerini aldı.  

Genel kanı filmin 7 Samuray filminin tekrar yapımı olduğu şeklinde olsa da, aslında film aynı isimli 1963 yapımı filmin tekrar çekimi. Konuda ufak tefek sapmalar olsa da tema aynı. Psikopat/Sadist bir lord’a karşı hem vatani duygularla hem de intikam duygusuyla intihar saldırısı yapmak isteyen 13 Samurayı anlatıyor.

Filmin havasına ilk sahnesinden giriyorsunuz. Başlangıç ve gelişme bölümü aksiyon bekleyenler icin biraz sabırsızlık yaratabilir ama film esas patlamasını son 40 dakikada yapıyor. Bu son 40 dakika cok özenle hazırlanmış , öncesinde de zemini çok iyi yapılandırılmış ve aksiyonu kolaylıkla kaldırabiliyor. Sonuna da Miike küçük bir sürpriz koymuş. Bununla ilgili çok farklı yorumlar var ama en iyisi kendiniz izleyip değerlendirin.

Konu samuray olunca tabii kan ve şiddet fazlasıyla var, yine de Miike’nin diğer filmlerine kıyasla burada biraz frene basmış (basmış mı acaba, tam emin olamadım J).

Bence bir yerden bulup, zamanınızı bu filme ayırıp izleyin. Film Türkiye’de vizyona hiç girmedi, dünya genelinde de Amerika ve Japonya dışında sadece film festivallerinde gösterildi. Vizyona girmemesi meraklısı için büyük kayıp. DVD ve Blue-Ray versiyonları mevcut.   


1 yorum:

  1. Yeni blog hayirli olsun benim cok isime yarayacagi kesin tesekkurler :)
    Bu yil Rotterdam film festivalinde Samuray filmlerinin oyle cok hayrani olmasam bile benim de en begendigim filmdi. kesinlikle izlemeye deger bir film ne iyi etmissin de yazmissin. Bu arada seneye Takashi Miike'nin festivale gelmeihtimali olabilirmis bilgine :)

    YanıtlayınSil