30 Haziran 2011 Perşembe

Battle Los Angeles (2011)


Sanırım Hollywood’da askeri aksiyon adına doldurulması gereken bir kota var ve bu kota doldurulmazsa öyle ortaya karışık uzaylıların olduğu, emekliliğini bekleyen askerin son gününde yaşadıklarını anlatan ve geride kalan hamile eşin ve babasını gözleri önünde kaybeden çocuğun dramatize edilmesi gibi parçaları harmanlayıp önümüze sunuyor.  70 milyon Dolara malolan film şimdiden kara geçmiş durumda, bunu anlamak çok güç ama demek ki iş yapıyor.

Konuyu şöyle özetleyebilirim, Başçavuş tam emekliliğe ayrılacakken, bir anda bütün dünya su kaynakları için uzaylı saldırısına uğrar, emekliliğe ayrılamaz, bir avuç askerle dünyayı kurtarmak için bir taraflarını yırtmak zorunda kalır. Yani tahmin edilebileceğiniz gib klişeler üzerinize üzerinize geliyor film boyunca. 

Başrolde Aaron Eckhart oynuyor, diğer oyuncular genel olarak son zamanlarda gösterilen dizi oyuncularından oluşuyor. Sanırım bu film dizilerin sezon aralarına getirilip çekildi ki gençlere de biraz maddi destek olsun.

İzlerken Cloverfield filmi aklıma geldi, sık sık konunun işlenişi içerisine bu filmden bazı noktaları yedirmişler. Bilim kurgu açısından da ara sıra Stargate Universe dizisindeki bazı öğeler kullanılmış, senaryoyu yazarken pek yaratıcılığını zorlamamış. Zaten bu film senaryo yazarının ilk ciddi projesi denilebilir.

Filmin hiç mi iyi yanı yok derseniz, çok düşünmeden savaş sahnelerindeki görüntü efektleri iyiydi diyebilirim. Ama zaten Hollywood’un artık görüntü bu konuda pek sorun yaşamadıgını söyleyebiliriz, özellikle bütçeniz yetmiş milyon dolarsa.

Pazar akşamı için bile fazla çiğ kalacağını düşünüyorum. Ben evde hastayken zamanım boldu izleyeyim bari dedim. Size tavsiye etmiyorum. Herhangi başka alternatifiniz varsa onu değerlendirmeniz çok daha iyi olabilir.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme