1 Temmuz 2011 Cuma

Global Metal (2008)


Müzikalleri sevmediğim gibi müziği hayatımın ortasına oturtmama rağmen müzikle ilgili belgesellerle de çok fazla ilgilenmem. Bir iş arkadaşım bana bu belgeseli tavsiye ettiği zaman bunu izleyebilirim sanırım dedim.

Global Metal, Sam Dunn’ın ikinci belgesel filmi. Antropolog - sosyolog olarak üniversiteden mezun olduğunda neredeyse hepimizin düştüğü “Şimdi ne yapacağım?” buhranından heavy metal ile ilgili belgeseller çekmeye karar vererek çıkmış. Çok da iyi karar vermiş gibi gözüküyor. Şu ana kadar dört filmi var, beşincisi de yolda. Onun sayesinde belki müzikle ilgili belgesellere sarabilirim.

Bu filminde heavy metalin evrensel olarak neden ve nasıl sevildiğini ve nasıl evrildiğini ya da yerelleştirildiğini anlatıyor. İlk önce Brezilya’ya gidiyor, oraya metalin nasil girdiğini ve geliştiğini anlatıyor. Tabi ki Sepultura ağırlıklı bir bölüm. Brezilyalılar Sepultura’yı müziklerinin Pele’si olarak görüyor. Daha sonrasında Japonya, Endonezya, Çin , İsrail, Hindistan, ve Birleşik Arap Emirlikleri’ni ziyaret ediyor (Sırası tam olarak böyle değildi sanırım), bu ülkelerdeki yeraltı gruplarıyla veya müzik otoriteleriyle görüşüyor. Birbirinden ilginç gruplara yer veriyor. Bunlardan en ünlüsü sanırım Tang Dynasty, Çin’in ilk etnik-rock progresif metal grubu, youtube’da bir kaç videoları var. Bir diğer ilginçlik ise, Japonya bölümünde orada yaşamaya karar veren Marty Friedman’i görmem oldu.

Belgeselin finalinde Sam, tekrar Hindistan’a giderek, orada verilecek olan Iron Maiden konserine (2007 -A Matter Of Life And Death Tour) katılıyor. Bu konser Hindistan tarihindeki ilk uluslararası düzeyde ünlü olan bir grubun konseri olması, o yüzden önemi çok çok büyük ve görüntüler çok eğlenceli.

Filmde hoşuma giden diğer ayrıntılar ise; değişik toplumdaki insanlarin aynı şeye nasıl farklı baktıklarını, devletlerin bu müzik türüne yaklaşımını, baskı altındaki toplumların öyle ya da böyle istediklerini bir şekilde elde etmelerini ve varlıklarını istedikleri gibi ya da en azından istediklerine yakın sürdürebilmelerini görmek oldu.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme