2 Temmuz 2011 Cumartesi

The Adjustment Bureau (2011)


Cuma akşamı evde oturuyorken ne izleyelim diye bakınıyorduk, tabi böyle durumlarda ortaya atılan fikirlerden birisi muhakkak romantik komedi türünde hafif bir şeyler olsun oluyor. Ara ara bu türde iyi filmler çıksa da bir çoğu sadece hafif film olmaktan öteye gidemiyor. Tabi yine hafif bir romantik komedi türünde film aramaya başlayacakken IMDB’de "romance" linkine tikladim. Bu film son zamanlarda epeyce popülermiş ki ilk sırada listelemişler. Hem Matt Damon oynuyormuş hem de türü biraz daha çekici “Romantik – Bilim Kurgu – Macera (Ya da polisiye)”.  Matt’in oynadığı filmlerden genelde memnun kalıyorum gibi bir önyargım da var. Durum böyle olunca oyumuzu bu yönde kullandık.

Bahsettiğim üç türün dengesi filmde iyi kurulmuş. Aslında bir aşkın çevresinde dönüyor olsa da bu aşk bir iki sahne dışında çok süründürülmemiş. Bahsi geçen bilim kurgu kısmı ise yani Ayarlama Bürosu’nun  (Saatleri Ayarlama Enstitüsü adlı bir kitap vardı konuyla çok alakasiz ama aklıma gelmişken yazayım dedim) kendisi ve faaliyetleri. Polisiye-Macera kismi da zaten Büro ile Aşk’ın ya da kader ile özgür iradenin çatışması üzerine kurulu.

Film tabi biraz fazla Allahçı (ya da filmde söylenildiği gibi siz Onu nasıl çağırırsanız) o açıdan biraz bayabileceğini düşünerek sanırım hem bu Allahçılıgı ve kaderciliği alıp kurumsallaştırmışlar (Büro) hem de hafif mizah katarak konuyu rahatlatmışlar.  

Sonuna kadar iyi gidiyor, ama sonunu bağlayabilmek için çok aceleci davranmışlar, bir kaç kere saçmalamışlar. Filmde takıldığım diğer bir nokta da sonundaki ders veren adam konusmasi. Bu tarz filmlerin bir ortak kümesi midir bu bilmiyorum ama o ders veren adam, üçüncü ses olarak çıkıp, konuşmasa daha iyiydi sanki. Tek derdimiz de o sondaki 15 saniye olsun.


1 yorum:

  1. oncelikle blogunuz hayirli olsun! yazi da cok guzel olmus eline saglik! filmin sonu bence de biraz gecistirme olmus ama gene de guzel film, izlenir. bu arada cuma aksamlari hafif biseyler izleme olayina aynen katiliyorm :)
    sevgiler
    seda

    YanıtlayınSil