12 Ağustos 2011 Cuma

City Island (2009)


New York’un uzak bir ada semtinde geçen kendi halinde, güzel ama çok da iddialı olmayan bir komedi dram filmi City Island. Bireylerin birbirinden sakladığı sırlarla sarmalanmış bir ailenin rutin düzensizliğinin, aileye dışarıdan katılan birisi sayesinde (ya da yüzünden) bozulması ve aile içerisindeki durumun iyice kaosa doğru sürüklenmesi konu olarak ele alınmış. Aslında iletişimsizlik ve yanlış anlaşılmalar üzerine kurulu olan bu komedi filmi, bu iki basit öğenin çok doğru bir şekilde kullanılmasıyla gayet başarılı olmuş.

Film, herkesin gerçek bir sırrı mutlaka vardır önermesiyle başlıyor, başından zaten sırların ipucuları hemen veriliyor. Sonrasında City Island biraz anlatılıp çok uzatmadan direkt olarak konuya dalınıyor. Filme ismini vermesine rağmen, filmin mekan bağlantısı çok basit tutulmuş, o yüzden isminin neden City Island olduğunu pek de anlayamadım. Filmin devamında ailenin her bireyinin sırları ortalığa dökülmeye başlıyor, finale yaklaştıkça da kişilerin alanları sırları yüzünden iyice daralıp, sonundaki büyük patlamaya doğru sürükleniliyor.

Andy Garcia’nın oynadığı diğer komedi filmlerini (çok da olduğunu zannetmiyorum ama Pembe Panter 2’de oynamış) izlememiştim, benim için bir ilk oldu bu. Kendisi bir komedi dehası veya gerçek anlamda bir komedyen değil ama tabi ki tecrübesiyle kaosa sürüklenen aile babası rolünü çok güzel çıkarmış. Daha önceki filmlerindeki sert adam imajını da en azından burada gardiyan rolüyle korumayı başarmış. Sanırım Hollywood’un sert adamlarının yaşlandıkça yumuşayıp  komedi filmlerinde oynamaya başlaması raslantı değil.


Okuduğum diğer yorumlarda Emily Mortimer üzerinde çok durulmuş, methiyeler düzülmüş ama bana soracak olursanız, rolü biraz iticiydi. Replikleri de fazla zorlama gibi duruyordu. Ezra Miller’in rolü ve filmdeki sırrı beni en çok güldüren unsurlardan biriydi, ve rol icabı olarak da günümüz Amerikan gençliğini ve onların saçma espri anlayışını (örnek için Super Bad filmini izleyiniz) iyi temsil ediyordu.

Haftaiçi izlemek için çok ideal bir film, özellikle yağmurlu bir Cuma akşamında sizi güzelce eğlendirebilir. 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme