1 Eylül 2011 Perşembe

Bread & Tulips (2000) - Pane e tulipaniİsmini ilk duyduğumda Hollanda filmi mi bu diye düşünmüştüm. Fakat Hollanda ile hiç bir alakası yokmuş yüzde yüz Venedik filmiymiş.

Başrollerini Licia Maglietta’nın ve Bruno Ganz’ın paylaştığı filmi  Silvio Soldini yönetiyor. Daha önce yönettiği hiç bir filmi izlememiştim, bundan sonra bir iki filmine bakmayı düşünebilirim. Bruno Ganz’i bir çok filmden hatırlayacaksınız. En son Unknown’da eski Doğu Almanya ajanı ve dedektif rolünde oynuyordu. Akıllarda daha çok kalabilecek bir rolü de Downfall’daki Adolf Hitler rolü. Bu filmde İzlanda göçmeni bir İtalyan şef garsonu oynuyor. Kendine has tavırları ve kibarlığıyla filmin tuzu biberi olmuş. Filmin aktristinden de bahsetmeden geçemeyeceğim çünkü kendisi filmi oluşturan unsur. Her ne kadar uluslararası anlamda fazla bir üne sahip olmasa da, bu filmindeki rolüyle izleyen bir çok kişiyi etkilemiş olabileceğini tahmin ediyorum.

Bir gezi sırasında tur otobüsünün onu bir şekilde dinlenme tesisinde unutmasıyla kendine farklı bir yol seçen orta yaşını geçmiş iki çocuk annesi İtalyan bir ev hanımının hikayesini anlatıyor film. Tur otobüsünü kaçırdığında yolu bir şekilde Venedik’e düşer ve orada bir iki gün kalmayı planlar. Ailesine Venedik’te olduğunu söyler ama tam adresini vermez. Kaldıkça kendisini oraya bağlayan şeyler artar ve hikaye bu noktadan sonra şekil değiştirmeye başlar. Filme ismini veren ekmek ve lale de filmin çok küçük bir kısmında olsa da en kritik dönüm noktalarında geçiyor.

Bu kadar naif ve sevecen bir filmi uzun süredir izlememiştim. Zaten bu tip hisleri genelde Avrupa veya Uzakdoğu sinemasında yakalayabiliyorum. Filmde havada kalan hiç bir şey yok, kadının hissettikleri, İtalyan erkeğinin tepkileri hep yerinde ve tam tadında. Oyunculukta o İtalyan tarzı abartı da fazla yok, eski İtalyan sineması gibi çok gürültücü de değil. Benim için çok tatmin edici bir film oldu izlerken.

Biz kimin tavsiyesiyle bu filmi bulduk ve izledik hatırlamıyorum ama iyi ki tavsiye etmiş. Siz benim tavsiyemle gönül rahatlığıyla izleyebilirsiniz.


1 yorum:

  1. Tesekkurler tavsiye icin, gercekten merak ettik filmi simdi :) hatta anneme de tavsiye edicem, onun da bir keresinde dinlenme tesisinde unutulmuslugu var :)

    YanıtlayınSil