8 Ekim 2011 Cumartesi

The Warlords (2007) - Tau ming chong
The Warlords, bloğumda yazdığım üçüncü Uzakdoğu filmi. Bundan bir kaç  yıl önce neredeyse sadece Uzakdoğu filmlerini izliyordum, şimdi biraz daha dengeye oturttum galiba. Peter Chan ve Wai ManYip’ın yönettiği, Jet Li, Andy Lau ve Takeshi Kaneshiro’nun başrollerini paylaştığı bu film, tüfenk icat oldu mertlik bozuldu döneminde (aslında 19. yy’de geçiyor, yani tüfek icat olalı çok oluyor), Çin’in bitmek bilmeyen savaş yıllarında geçiyor. Bir savaşta bütün askerlerini kaybeden bir generalle, fakirlikten kırılmakta olan haydut grubunun iki liderinin birlik olup ayaklananlara karşı savaş açmasını ve ekibin Çin hükümdarlığı nezdinde giderek yükselmesini konu alıyor.

Film, General Pang’ın (Jet Li) bütün askerlerini, yardım etmesi beklenen diğer hanedanın ihaneti yüzünden, kaybettiği savaşla başlıyor. Bayağı kanlı ve etkileyici olan bu muhabereden, bir şekilde kurtulan General Pang, düştüğü durumun vicdan azabıyla sağda solda sürünürken, bir kadınla karşılaşıyor. Kadına, yaşadıkları tek gecelik ilişkiden sonra delicesine aşık oluyor. Kadının peşinden giderken haydutlukla geçinerek köylerine bakan kardeşlerle tanışıp, onların emrindekilerle beraber düzenli ordu kurmaya karar verip, derebeylerine (darbeciler de denebilir) karşı savaş açıyor.

Dünyadaki bir çok erkeğin bilinçaltında yatan unsur olan kadına ve iktidara sahip olma hırsını irdeleyen bu film hem savaş hem de politik drama yönlerinden başarılı bir film olarak sayılabilir. İktidar hırsının, aşkın, insanın gözünü nasıl kör ettiğini ve gerçeklerden nasıl uzaklaşılabildiğini gözler önüne seriyor.

Savaş sahneleri teknik açıdan çok başarılı. Çin, Hong Kong sinemanının bütün nimetlerinden faydalanmış gibi duruyor. Fakat bu kadar tekniğe zaman harcanacağına savaşlar arası devamlılığa biraz kafa yorulsaymış daha başarılı sonuç alabilirmiş diye düşünüyorum. Filmin ortalarında ardı ardına gelişen olaylarda ipin ucunu biraz kaçırıyorsunuz. Ama dediğim gibi teknik açıdan savaşlar tatminkar olduğu için çok fazla da bunun üzerinde durmadan geçiyorsunuz.

Kılıçlı kalkanlı, kanlı ve ihtiraslı bir film izlemek istiyorsanız Uzakdoğu festivallerinden 15 ödülle dönen bu filmi izlenecekler listenize ekleyin. Ayrıca küçük bir not da vereyim; Red Cliff filmini bir şekilde izleyip, beğendiyseniz bunu da beğeneceğinizi düşünüyorum. Zaten sürekli bu iki film kıyaslanmış. The Warlords’un daha iyi olduğu konusunda görüş veren eleştirmen sayısı da az değil. Benim notum imdb’de 10 üzerinden 7.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme