12 Mart 2012 Pazartesi

Big Night (1996)2010 yılında en iyi yardımcı oyuncu Oscar’ına aday olan Stanley Tucci’nin Campbell Scott ile yönettiği, Joseph Tropiano ile yazdığı ve başrolünü Tony Shalhoub ile paylaştığı Big Night, 1996 yılı yapımı drama komedi filmi. İtalya’dan Amerika’ya göç etmiş bir abi-kardeşin İtalyan mahallesinde ite kaka yürütmeye çalıştığı restoranın ve kendilerinin hikayesi anlatılıyor.

Abi (Primo yani Birinci); inatçı, kendinden ödün vermeyen, mutfağını mabedi ve mezarı olarak gören bir kişiyken; kardeşi (Secondo yani İkinci), nasıl voleyi vursak da restorandan köşeyi dönsek diye çırpınan birisi. Primo memlekete dönme hasreti ile yanıp tutuşurken, Secondo ise Amerikan kültürünü daha çok benimsemiş ve Amerika’da Amerikan rüyasını gerçekleştirebileceğine inanan saf bir İtalyan. Bu iki kardeşin farklı bakış açılarının yol açtığı soğuk savaş kendilerini batmanın eşiğine getiriyor. Batma – çıkma mücadelesi sırasında Secondo kendilerini ipten kurtarabilecek bir fırsat yakalayıp abisinden son bir şans istiyor ve Büyük Gece’ye hazırlıklar başlıyor.

Film boyunca İtalyanların bizim pek de bilmediğimiz Amerika’daki (gurbetçi) yaşam tarzları ve bu iki kardeşin aşk hikayeleri de yan konu olarak ekrana getiriliyor. İtalyanları bir Amerikan filminde mafya olmadıklarını görmek açıkçası hoşuma gitti.

Değinilmeden geçilemeyek diğer konu ise başından sonuna kadar ince detaylarıyla birlikte sunulan o güzelim İtalyan yemekleri. İzlerken ağzımızın suyu akmakla kalmadı hemen akabinde iki shot limoncino içip üzerine de makarna hamuru yoğurup açma girişiminde bulunduk.

Neredeyse sadece mutfakta ve restoranın salonunda geçen bu filmi, İtalyan yemeklerine düşkün, hafif gülümseme yakalamak isteyen (bağımsız) sinema severlere tavsiye ediyorum.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme