11 Ekim 2012 Perşembe

Frequently Asked Questions About Time Travel (2009)Zamanda yolculuk, antik zamandan günümüze kadar insanların aklını öyle ya da böyle kurcalayan bir konu. Günümüzün modern hikayerlerinde olduğu kadar eski yazıtlarda ve Hint efsanelerinde bile zamanda ileri veya geri gitme fikri cezbedici olmuştur.

Sinemaya bir hayli geç giren bu tema ilk olarak 1949 yılında Tay Garnett tarafından A Connecticut Yankee in King Arthur's Court filmi ile işlenmiştir. Mark Twain’in bu alaycı hikayesinden sonra 1960larla birlikte zamanda yolculuk patlama yapmış ve günümüzde her sene en az iki üç filme konu olmaya başlamıştır. Benim ve neslimin çocukluğunda da en etkilendiğimiz filmlerin arasına Geleceğe Dönüş serisi girer. Uçan kaykaylar, lotonun sonuçlarını alıp geçmişe götürme, uçan arabalar ve binbir türlü bunun gibi fantezi bizim çocukluğumuzu çok etkilemişti.

Frequently Asked Questions about Time Travel üç tane gencin bir İngiliz Pub’ında zamanda yolculuk üzerine yaptıkları geyik muhabbetinin etrafında gelişiyor. Yaptıkları geyik sırasında kendilerini bir anda zaman yolculuğu muammasının ve kaosunun içerisinde buluyorlar. Zamanda yolculuk başladığı anda her şey de birbirine karışmaya başlıyor. Filmin bir çok sahnesinde yüksek sesle gülmemeniz işten bile değil. Özellikle en başlardaki olayı kurtarma çabalarında ve ilerleyen dakikalarda göreceğiniz kendi adlarına verilen parti sahnelerinde kahkaha garantisi verebilirim.

Filmin büyük çoğunluğu iki üç planda çekilmiş. Bütçesi gayet kısıtlı, kostüm kullanımına da çok ihtiyaç duyulmamış. Her ne kadar eleştirmenlerden tam not alamamış ve filmin TV filmi kalitesinde olduğu iddia edilmiş olsa bile yönetmen Gareth Carrivick’in ilk uzun metraj denemesinde senaryonun hakkını verdiğini söyleyebiliriz.

The IT Crowd’dan tanıdığımız  Chris O'Dowd Ray rolünde, zamanda yolculuk hastası birisi olarak çok iyi bir oyunculuk çıkartmış. Ekip arkadaşları  Marc Wootton ve Dean Lennox Kelly de rollerinin hakkını verip bize gayet tatmin edici bir 85 dakika sağlamışlar.

Eğlenceli bir akşam için kısa ve kolayca yutulabilen bir film arıyorsanız, bu İngiliz tarzı zaman yolculuğu komedisini kaçırmayın derim.

Yönetmen: Gareth Carrivick
Frequently Asked Questions About Time Travel (2009) on IMDb
1 yorum: