29 Ekim 2012 Pazartesi

IDFA 2012 - International Documentary Film Festival Amsterdam
IDFA, Uluslararası Amsterdam Belgesel Filmleri Festivali 2012 yılında 25. yasına giriyor. Çeyrek asırdır varlığını sürdüren bu festival dünyanın sayılı belgesel festivallerinden. Her sene birbirinden ilginç belgesellerin gösterildiği, başka yerde göremeyeceğiniz, belki de sinemada vizyona veya televizyonda gösterime hiç giremeyecek eserleri izleme fırsatı bulabileceğiniz bir on iki gün.

Bu sene 14 – 25 Kasım arasında Amsterdam’ın beş farklı mekanında 317 tane eser beyaz perdeye yansıyacak. Bu mekanlardan ikisi bilindik Pathé sinemaları, birisi film müzesi, birisi Flemenk kültürevi ve diğeri de Amsterdam Halk Kütüphanesi salonu. Bu 317 eser 10 dalda yarışıp ödül peşinde koşacaklar.

Uzun, orta ve kısa metraj dallarında yarışacak olan belgeseller, bu üç ana dalın dışında; debut (ilk fim üretimi), müzik, Hollanda belgeselleri, seyircinin seçimi dallarında da birbirinin önüne geçip birincilik ödülü için boy gösterecekler. Burada önemli olan üretilen belgesellerin teşviki ve olabildiğince çok kişiye ulaşabilmesini sağlamak. Ekmeğini belgesellerden kazananlar için de IDFA diğer festivallere açılan önemli bir kapı. Eğer yönetmen IDFA’da ses getirebilirse diğer festivallerde de başarı yakalayacağının sinyalleri alabilir.

Yarışmaların yanında festival farklı programlara bölünmüş. En geniş kapsamlı olan bölüm Reflecting Images. Bu bölüm de kendi içerisinde üç alt bölüme ayrılıyor; ustaların elinden, diğer festivallerde ilgi çekenler ve panaroma. Bu ana bölüme ek olarak Paradocs başlığı altında belgesel çekimini, teknolojisini, yaklaşımını ve kurgusunu ele alan belgeseller de  gösteriliyor. Ayrıca festivalin 25. Yılı nedeniyle Hollanda’nın son 25 yılında önemli sayılabilecek belgesellerden seçkiler yapılmış. Bunun dışında Victor Kossakovsky’nin kişisel Top 10 belgesel listesi de gösterimde olacak.

Festival’in tam kataloğu 5 Kasım’da yayınlanacak. O zaman seçimlerimi yapıp programımı çıkartacağım. Şimdilik ön plana çıkan belgeseller arasında Tribeca Film Festivali’nde de ödül kazanmış Nisha Pahuja’dan The World Before Her, Toronto Film Festivali’nde de gösterilen Mona Eldaief’in Solar Mama ve Havana Marking’den pırlanta soyguncularının kendi ağızlarından hikayelerinin anlatıldığı Smash & Grab - The Story of the Pink Panthers filmleri yer alıyor.

Filmlerin hepsini incelemek ve hangilerinin sıkışık programlarımıza tam uyacağını bulmak biraz zor olabilir. Biletlerin satışa sunulacağı 8 Kasım’a kadar festival programını biraz ince eleyip sık dokumak gerekebilir. Festival ile ilgili detaylı bilgiye www.idfa.nl adresinden ulaşabilirsiniz.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme