21 Ekim 2012 Pazar

Looper (2012)"You're going to kill this guy, your own self? "

Daha önce The Brothers Bloom ile karşımıza çıkan Rian Johnson'ın yazıp yönettiği Looper, zaman yolculuğu üzerine zekice yazılmış bir bilim kurgu. Yıl 2074. Zaman yolculuğu bulunmuş, ve hemen illegal hale getirilmiş - sadece mafya tarafından kullanılıyor. Mafya birinden kurtulmaya karar verdiğinde, onu 30 yıl geriye gönderiyor. Geçmişte bekleyen kiralık katiller de gönderilen insanı öldürüp vücudu yakarak yok ediyorlar. Kahramanımız Joe bu kiralık katillerden birisi, ve yokedilmesi için gelecekteki Joe'nun gönderilmesi ile gelişen olayları anlatıyor film.

Mafya, işleri organize etmesi için gelecekten bir baltaya sap olamamış Abe'i (Jeff Daniels tarafından canlandırılıyor) gönderiyor. Abe kiralık katilleri işe alıyor ve işlerin pürüzsüz bir şekilde devamını garanti etmeye çalışıyor. Kiralık katillerin kontratlarında ilginç bir madde var: Kontratlarının sonunda gelecekten gönderilen yaşlı hallerini öldürmek zorundalar - filmin adı da burdan geliyor zaten, kişi kendisini öldürerek döngüyü kapatmış oluyor. Sonrasındaki 30 yılı da zevk ve sefa içinde yaşıyorlar bu "looper"lar.

Film için "takip etmesi zor" ya da "hikayede önemli mantık hataları var" şeklinde yapılan eleştiriler var. Zaman yolculuğunun nasıl çalıştığını ve geçmişin geleceğini nasıl etkilediğini anladığınızda bu eleştirilere katılmak için bir sebep kalmıyor ortada.

Filmin yazarı ve yönetmeni Rian Johnson'a bir parantez açmak lazım. Çoğu TV izleyicisi için Amerika'dan çıkan en iyi dizi olarak görülen Breaking Bad'ın en etkileyici ve akılda kalıcı bölümlerinden Fly adlı bölümü de yönetti kendisi. Looper'daki yazarlık ve yönetmenlik performansı cidden göz kamaştırıcı, kendisi bir sonraki Christopher Nolan olma yolunda emin adımlarla ilerliyor...

Genç Joe'yu canlandıran Joseph Gordon-Levitt - onca plastik makyaja rağmen - her zamanki gibi çok iyi. Yaşlı Joe'yu canlandıran Bruce Willis bildiğimiz "görmüş geçirmiş" adam rolünde kendinden bekleneni veriyor. Sanırsam Bruce Willis çok uzun zamandır aynı rolü oynuyor ama bilemediğimiz bir sebepten dolayı kendisini sevmeye devam ediyoruz. Cid rolünde oynayan çocuk aktör Pierce Gagnon da filmin başarısında pay sahibi.

Kesinlikle görülmesi gereken bir film...

Yönetmen: Rian Johnson
Oyuncular: Joseph Gordon-Levitt, Bruce Willis, Emily Blunt
IMDb Linki: http://www.imdb.com/title/tt1276104/
Türü: Aksion, Bilim Kurgu
Looper (2012) on IMDbHiç yorum yok:

Yorum Gönderme