25 Ekim 2012 Perşembe

Moon (2009)


"Gerty, is there someone else in the room?"

Moon, Duncan Jones'un - ki kendisi David Bowie'nin oğlu olur - ilk uzun metrajlı filmi. Jones, herkese nasip olmayacak şekilde ilk filminde Sam Rockwell ve Kevin Spacey ile çalışma imkanı bulmuş. Bu şansı çok iyi değerlendiriyor ve ortaya nevi şahsına münhasır bir bilim kurgu filmi çıkıyor.

Moon, 2001: A Space Odyssey gibi çığır açacak bir film değil, zaten öyle bir çabası da yok. İyi bir fikirden yola çıkılarak iyi çekilmiş bir film sadece. Jones, bu filmden sonra çektiği Source Code ile daha büyük bütçe ve vizyon ile de başarılı olabileceğini ispatladı zaten.

Sam Rockwell, Lunar Industries adlı şirketin ayda yürüttüğü enerji projesini denetleyen Sam Bell adındaki astronotu canlandırıyor, Kevin Spacey ise Sam'a her türlü desteği veren robot GERTY'yi seslendiriyor. Tek başına geçirdiği zamanın Sam'ın üzerindeki hem fiziksel hem de zihinsel etkisini açıkça görebiliyoruz. Yüzeyde geçirdiği bir kaza sonucu bilincini kaybeden Sam, kendini revirde buluyor ve gerçek mi yoksa Sam'ın bozulan psikolojisinin bir eseri mi olduğundan çok da emin olamadığımız olaylar serisi başlıyor.

Kısaca özetlemek gerekirse film, Sam Rockwell'in tek kişilik şovu. Konu basit olmasına rağmen zekice yazılmış senaryosu ile sürükleyici bir film. Tek eksiği, aksiyonun olmaması, bu da bazı izleyicilerin filmden sıkılmasına sebep olacaktır.

Son olarak, Duncan Jones'un filmin hikayesini de yazdığını ve filmin 2010 yılı BAFTA'larında "En İyi Britanya Filmi" dalında aday olduğunu hatırlatalım...


Yönetmen: Duncan Jones
Oyuncular: Sam Rockwell, Kevin Spacey
IMDb Linki: http://www.imdb.com/title/tt1182345/
Türü: Bilim Kurgu
Moon (2009) on IMDb
Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme