19 Ekim 2012 Cuma

Moonrise Kingdom (2012)


Wes Anderson son filminde 60ların atmosferini taşıyan, tamamen gerçek neslelerle dolu, sürreal bir dünya yaratmış. Bu dünyayı bir adaya sıkıştırarak, erişmeye çalışıp erişilemeyeni, gelip geçiciliği, hayattaki sürekli tekrar eden şeyleri ve hüznü katarak, romantik-melankolik bir komedi filmi çıkarmayı başarmış.

Yaz dönemi için izci kampında olan 13-14 yaşlarında öksüz bir oğlan olan Sam (Jared Gilman) ile ailesiyle iletişimi minimumda olan sorunlu kız Suzy’nin (Kara Hayward) aşklarını ve arkalarında sürükledikleri bütün ada halkını konu alıyor film. Filmin başlangıcında bir çocuk macerası temalı aile filmi olduğunu zannetmeniz mümkün ama film hiç de öyle masum değil.

Mekan olarak New England’ın karşında var olmayan bir adayı seçmiş Anderson; New Penzance. Bu adada yaşananlar tam da ada insanının hislerini kaygılarını taşıyor. Rahat, kesinlikle kendisini zorlamayan ama adaya sıkışıp kalmışlığın verdiği bir çaresizlik hissi.  Renk seçimi, mekanlar, kostümler o dönemi çok güzel yansıtacak şekilde seçilmiş. Renkler çok başarılı filtrelenmiş. O dönemde yaşamamış olsanız bile sizi o dönemin içine çok güzel çekebiliyor.

Oyuncu seçimde de filmin başarılı olduğunu söyleyebilirim. Çocuk oyuncular rollerini gerçekten ciddiye alıp oynamış ve bu oyunculuk da hiç sırıtmıyor. Çocukların dışında ünlü oyuncular da yer alıyor.          Bill Murray, Anderson’un son üç dört projesinde yer aldı, bundan sonrakilerde de yer alacağını düşünüyorum. Bütün filmlerde öyle ya da böyle tam rolünü buluyor. Bu filmde Suzy’nin babasını oynayan, aldatılan ve hayattan bezmiş bir rolü canlandırıyor Murray. Ayrıca silik polis memuru Bruce Willis ve oymakçıbaşı Edward Norton da rollerini gayet güzel götürüyorlar. Özellikle Willis’in Sam’ın bardağına bira koyduğu sahne şahane bir şekilde “sende kendi gençliğimi görüyorum” etkisi yaratıyor. Edward Norton’un da iyice yaşlanmış olduğunu görmek bir şekilde insanda garip bir hüzün yaratıyor.

Filmi izlerken nedense Hollywood’un kendi Emma Watson’unu çıkarmaya çalıştığını hissettim. Kara Hayward, karakteri ve duruşuyla Emma Watson’a (Harry Potter’daki Hermione Granger’i canlandıran oyuncu) oldukça benziyor. Bu filmden sonra popular olacağını ve yavaş yavaş çocuklara/gençlere yönelik filmlerde yer alacağını düşünüyorum.

Wes Anderson’un en iyi filmi değil belki ama sıkı takipçilerinin de ortak fikri diğer filmlerini arasında ortalarda yer aldığı yönünde. İzlenmeye değer bir film kesinlikle. Filmin iyi veya kötü olduğu kararına hemen varmayın. Üzerinden bir kaç gün geçmesini bekleyin ve bazı sahneleri aklınıza getirin. O zaman sizin için daha değerli bir film olacaktır.

Yönetmen: Wes Anderson
Türü: Romantik, Komedi, Dram
Moonrise Kingdom (2012) on IMDb
Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme