14 Ekim 2012 Pazar

Primer (2004)“Here's what's going to happen...”


Primer, Shane Carruth’un 2004 yılında Sundance Film Festivali’nde Jüri Büyük Ödülünü alarak büyük bir başarıya imza atmış olduğu ilk filmi. 4 mühendisin zengin olma hayalleri ile evlerinin garajlarında başka bir amaçla ürettikleri makinenin - nasıl olduğunu kendilerinin de anlamadığı bir şekilde - zaman makinesi olarak kullanılabileceğini keşfetmeleri ile başlıyor film.

Konu zaman yolculuğu, ama sakın yanlış beklentilere kapılmayın, burada ne bir Dr Emmett Brown var, ne de makinenin çalışması için 88 mile ulaşmanız gerekiyor... Mühendislerimizden ikisi, ürettikleri makinenin bir zaman makinesi olduğunu farkediyorlar, ve zaman yolculuğu yaparak borsada para kazanmaya başlıyorlar. İşler de bu noktada kontrolden çıkıyor.

Film çok kısıtlı bütçeyle çekilmiş (7000 $), ve daha önce de belirttiğimiz gibi yönetmenin ilk filmi (başrolde kendisi oynuyor). Bu durum kendini pek çok yerde belli ediyor, senaryo çok akıcı değil, filmin temposu yer yer düşüyor, diyalogların iyi yazılmış olduğunu da söyleyemem. Primer, "iyi bir film"den ziyade, zekice yazılmış olay örgüsü ve sunduğu bulmaca ile seyirciye taze bir seyir deneyimi sunuyor - bu açıdan bakıldığında da çok değerli bir bilim kurgu filmi.

Primer, zaman yolculuğunu sade, karamsar ve gerçekçi bir dille ele alıyor. Bunu yaparken seyirciyi olabildiğince ciddiye alıp, ona çözmesi için bir bulmaca yaratıyor. Filmin seyirciden beklentisi, seyircinin pür dikkat filme konsantre olması, çünkü bir yerden sonra olaylar takip etmesi cidden zor bir hale geliyor. Kesinlikle saglam kafa ile izlemeniz gereken bir film...


Yönetmen: Shane Carruth
TürüBilim Kurgu
Primer (2004) on IMDb
Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme