14 Ekim 2012 Pazar

The Raid (2011)


"Pulling the trigger is like ordering takeout..."

The Raid (orjinal adıyla Serbuan Maut), İskoç sinemacı Gareth Evans ile Endonezyalı başrol oyuncusu Iko Uwais’in beraber çektikleri ikinci film (ikilinin üçüncü filmi Berandal ise yolda). İkilinin hikayesi oldukça ilginç: Evans, Endonezya'da doğan dövüş sitili pencak silat ile ilgili bir belgesel çekmesi için işe alınıyor, konu ile ilgili araştırma yaparken de o an bir telefon şirketinde çalışmakta olan Uwais ile tanışıyor. İkilinin ilk filmi 2009 yılında çekilen Merantau (ki kendisi şimdiden kült film statüsünde). Daha sonra hedefleri büyük bütçeli bir film, ama eldeki imkanların sınırlılığı yüzünden hedef küçültüp The Raid'i çekiyorlar.

Film, 20 kişilik bir SWAT ekibinin, Jakarta’nın varoşlarındaki bir binaya yaptıkları baskını anlatıyor. Baskının hedefi, binanın en üst katında ikamet eden mafya patronu Tama (Ray Sahetapy tarafından canlandırılıyor). SWAT ekibi, üst katlara çıkarken zaman zaman Tama’nın adamları ile, zaman zaman da bir daha kira vermeme vaadiyle SWAT takımına saldıran kiracılar ile mücadele etmek zorunda kalıyor.

The Raid, aksiyon sineması sevenler için taze bir nefes niteliğinde. Temponun hiç düşmediği, çok akıcı ve eğlenceli bir dövüş koreografisi olan, ve de çok başarılı kamera açılarının kullanıldığı bir film ama karakter derinliğinden ya da keskin zeka ürünü bir diyalogdan bahsetmek pek mümkün değil.

Aksiyon sineması aşıkları için şiddetle tavsiye ediyorum...


Yönetmen: Gareth Evans 
Oyuncular: Iko Uwais 
IMDb Linki: http://www.imdb.com/title/tt1899353 
Türü: Aksiyon
The Raid: Redemption (2011) on IMDb


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme