19 Kasım 2012 Pazartesi

Argo (2012)


"If we wanted applause, we would have joined the circus"

Ben Affleck hala büyük bir soru işareti bir çoğumuz için. Ortlama altı performans sergilediği pek çok filmi mevcut, ve Gigli gibi bir başyapıt!!!ta oynamasının ceremesini halen bıkmadan ve usanmadan çekmekte. Oyunculuk yolunda tartışmalı pek çok tercihe imza atan Affleck, yönetmenlik yolunda ise şu ana kadar hatasız ilerlemekte. Oyuncu Affleck'i bir kenara bırakmayı başarıp Argo'ya objektif bir gözle baktığımda söyleyebilirim ki Argo, bu yıl izlediğim en iyi filmlerden birisi...

Yıl 1979, Tahran'daki Amerikan Konsolosluğu İranlı devrimciler tarafından işgal edilmiş. Amerikan vatandaşları devrimcilerin bir numaralı hedefi ve konsolosluk baskınından kaçmayı başarmış 6 konsolosluk görevlisi Kanada konsolosunun evine sığınmayı başarmış... Arka plana İran İslam Devrimi'ni alan film, bu 6 görevlinin İran'dan kaçırılışını çok da taraflı olmadan anlatmaya çalışıyor.

Tony Mendez (Ben Affleck tarafından canlandırılıyor) bu tip kurtarma görevlerinde uzmanlaşmış bir CIA ajanıdır. Olayların gidişatı ve Tahran'daki fiziksel faktörlerden dolayı operasyon için "iyi" bir fikri olmayan Mendez'in tek planı, uzun süredir Kanada konsolosluğunda rehin kalmış bu grubu Tahran'a bilimkurgu filmi çekmek için gelmiş Kanadalı bir set ekibi olarak sınırdan geçirmektir.

Film, gerilim ve komedi (tam olarak bir komedi filmi olmasa da) arasında çok güzel bir denge kuruyor. Ülkede mahsur kalan konsolosluk görevlilerinin hikayesi gerilimi devamlı olarak yükseltirken, Tony'nin çekilecek olan bilim kurgu filmini meşru hale getirme çabası filme eğlenceli (ve gerilimi dengeleyen) bir hava katmakta. John Goodman ve Alan Arkin'in kimyaları çok iyi. Oyunculardan kişisel favorim ise oynadığı her filme renk katan Bryan Cranston.

Filmdeki ufak tefek detaylara gösterilen ilgi (mesela filmin 1980'lerdeki Warner Bros. logosu ile açılması)  başarılı kostüm ve set tasarımı ile birleşince dönemin hissiyatını kusursuz şekilde ekrana yansıtabilen bir film ortaya çıkıyor. Makyaja ise ekstra parantez açmak gerek, keza filmin sonunda bu 6 görevlinin gerçek fotoğraflarını ve filmdeki hallerini yanyana gördüğünüzde makyaj ekibinin ne kadar başarılı bir iş çıkardığını yine anlıyorsunuz.

Argo, yapımında çok özen gösterilmiş, yönetimiyle, oyunculuğuyla, kurgusuyla dört dörtlük bir film. Herkese tavsiye ediyoruz...


Yönetmen: Ben Affleck
Türü: Dram, Gerilim
Argo (2012) on IMDb
2 yorum:

 1. Tek sorunu sanirim heyecani artirmak icin hollywood action sahneleri eklemesi ucak bileti gerginligi gibi. Azcik stereotype'lara da kaciyor: evin hizmetcisi disinda hic bir "iyi" iranli gormuyoruz. Bunlara ragmen hala tum yilin en iyi filmi bence simdilik. The Master'i henuz gormedim ama bakalim daha iyi olabilecek mi.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Filmdeki devrimciler, "kotu"den ziyade "kizgin"dilar. En azindan film devrimin sebeplerinden, iranlilarin neden bu kadar kizgin olduklarindan az da olsa bahsediyor :).

   diger soyledigine de katiliyorum, filmin sonu cidden fazla hollywood.

   Sil