1 Kasım 2012 Perşembe

Buried (2010)

Buried


" It's over, isn't it?"

Yazar-yönetmenlerden devam ediyoruz. Bu sefer incelediğimiz film Buried, ilk filmi The Contestant ile olumlu tepkiler alan yönetmen Redrigo Cortes'in ikinci uzun metrajlı filmi (Gerçi Cortes, Buried'in senaryosuna katkıda bulunmamış ama kendisinin yazdığı pek çok kısa ve uzun metrajlı film var)

Film, kendini bir tabutun içinde kapalı bulan Amerikan ordusuna kontratlı çalışan kamyon şoförü Paul'ün kurtulma çabasını anlatıyor. Kurtulmak için elinde sadece bir cep telefonu ve çakmak olan Paul'ü Ryan Reynolds canlandırıyor.

Filmde dış mekan yok, kamera sadece tabutun içindeki Paul'e odaklanmış, telefon görüşmelerini duysanız da gördüğünüz tek oyuncu Ryan Reynolds - kısacası hem seyirci için, hem yapımcı için çok büyük risk. Cortes bu riskli durumun üzerinden yaratıcı kamera acıları, başarılı görüntü yönetmenliği ve iyi bir oyunculukla geliyor ve son karesine kadar tempo ve gerilimin düşmediği bir film ortaya çıkıyor. Hikayenin anlatım tarzı gereği ana karakteri en başta tanımamız çok mümkün değil. Filmin başında Paul bizim için bir yabancı, ona ne olup bittiği çok da önemli değil. Vakit ilerledikçe Paul'ü, yaptığı telefon görüşmeleri sayesinde tanımaya başlıyoruz - gerilim de işte bu noktada kendini iyiden iyiye hissettiriyor.

Buried iyi bir film ve Hitchcockvarı bir havası olmasına rağmen tek mekanda çekilmiş olması (tabutu mekandan sayarsanız tabi) sebebiyle herkese gönül rahatlığıyla önerebileceğimiz bir film değil. Ama gerilim sineması seviyorsanız ve farklı hikaye anlatım tarzlarına açıksanız kesinlikle kaçırmayın.


Yönetmen: Rodrigo Cortés
Oyuncular: Ryan Reynolds
IMDb Linki: http://www.imdb.com/title/tt1462758/
Türü: Dram, Gerilim
Buried (2010) on IMDb


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme