6 Kasım 2012 Salı

Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikayesi (2011)

Celal Tan ve Ailesinin Asiri Acikli Hikayesi


Bugüne kadar Onur Ünlü’nün elinden çıkmış işlerden sadece Leyla ile Mecnun dizisini izleme fırsatım olmuştu. Leyla ile Mecnun’da yakaladığı çizgi ve bizim dönemimiz gençliğine yaptığı güzel göndermeler, beni başka bir eserini izlemem için ikna etmişti. Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikayesi’ni de hem isminin cezbediciliği hem de Onur Ünlü’nün bende yarattığı iyi önyargı sebebiyle izlemek istedim.

Selçuk Yöntem’in canlandırdığı Celal Tan, yaşını başını almış, saygın bir Anayasa Profesör’ü. Celal Tan’ın ailesini; eski eşinden olan 2 çocuğu Julide ve Kamuran, annesi Kamuran Hanım, torunu Ege, filmdeki kurbanımız kendisinden epeyce genç eşi Özge ve eşinin abisi görme özürlü Ergün oluşturuyor. Celal Tan'ın, eşinin kendisi için organize ettiği sürpriz bir doğum günü partisinde, daha sürpriz ortaya çıkmadan, eşinin kendisini aldattığını düşündüğü için farketmeden ailesinin önünde işlediği cinayet ile başlıyor film. Özge’nin abisi dışındaki aile fertleri istemeseler de bu olaya şahitlik etmiş oluyorlar. Kurgu da zaten bu gerçeği saklama, vicdan muhakemesi ve kendisini suçlama – suçu başkasına yansıtma üzerinde dönüyor.

Her ne kadar Onur Ünlü sistemsel bir eleştiri amacı gütmedim dese de, suçsuzun suçlu, suçlunun da suçsuz muamelesi görebileceğini, Türkiye’de insanların çıkarları için fikirlerini hemen değiştirebileceğini, köşe dönmecilik ve kolaycılığın nasıl revaçta olduğunu da biraz gözümüze sokmuş.

Oyunculuğu genel olarak beğendim. Altın Koza jürisi benim gibi düşünmüyor olsa da bazı sahnelerde o pek sevmediğim tiyatro kokusunu aldığımı itiraf etmeliyim. Hala bunu tam olarak aşabilmiş değiliz maalesef. Yıllar ilerledikçe daha çok sinema oyuncusu yetiştirebilirsek sanırım daha iyi performanslar da göreceğiz.

Kara komedi ile absürd komedi arasında giden bu filmi, 2011 yılının izlenilmesi gereken Türk Filmleri arasında sayabilirim. Ayrıca filmin 18. Altın Koza Film Festivali’nde; “En iyi film”, “En iyi senaryo” ve “Jüri oyunculuk özel toplu performans” ödüllerini alarak başarısını taçlandırdığını da belirtmek isterim.

Yönetmen: Onur Ünlü
Oyuncular: Selçuk Yöntem, Ezgi Mola, Bülent Yarar
IMDb Linki: http://www.imdb.com/title/tt2124186/
Türü: Komedi, Suç, Aile

Celal Tan ve ailesinin asiri acikli hikayesi (2011) on IMDb2 yorum:

  1. Selamlar! Biz de bu filmi Amsterdam Turk Film Festivalinde izlemis ve begenmistik. Filmin teatralligi ve abartili oyunculugu oldugu konusunda sana katiliyorum. Ama film absurd komedi oldugu icin, bizi idare etti, hatta bolca gulduk izlerken :)

    YanıtlayınSil
    Yanıtlar
    1. Evet bazi yerlerde epey gulduruyor. Ben de kara komedi olarak basarili buldum. Bu tip filmlerin yayginlasmasi ve daha fazla yapilmasi lazim.

      Sil