7 Kasım 2012 Çarşamba

Headhunters (2011) - Hodejegerne"How much is your reputation worth?"

Headhunters, 2011 yılının ses getiren Norveç filmlerinden biri. Morten Tyldum tarafından yönetilen film, uluslararası üne sahip Norveçli yazar Jo Nesbo'nun aynı adlı romanından uyarlanmış.

Aksel Hennie tarafından canlandırılan Roger, erkeklerin ortalama boyunun 1.82 m olduğu Norveç'te 1.65'lik boyunun verdiği eksiklik hissi ile istediği herşeyi elde ederek savaşmaya çalışan başarılı ve acımasız bir işe alım danışmanıdır. Çok güzel bir evi ve güzel bir karısı olan Roger, bu hayatı sürdürebilmek için gerekli olan parayı normal işinden kazanamamakta, ve ailesine olan sorumluluğunu yerine getirmeyi görev bilen her erkek gibi ek bir iş yapmaktadır: sanat hırsızlığı.

Roger'in, Oslo'ya anneannesinden kalan evi dekore etmek için gelen Clas Greve'in (Game of Thrones'dan tanıdığımız Nikolaj Coster-Waldau tarafından canlandırılıyor) elinde çok değerli bir Rubens tablosu olduğunu öğrenmesi ile olaylar gelişmeye başlar. Aynı zamanda eski bir asker olan Clas, GPS ile izleme üzerine uzmanlaşan Hote adlı şirketin eski CEO'sudur. Roger'in elinde yeni bir iş aramakta olan Clas'ın çok istediği bir pozisyon, Clas'in elinde ise Roger'in çok istediği Rubens tablosu mevcuttur...

Headhunters'ı neo-noir bir gerilim filmi olarak nitelendirebiliriz. Hikayeye çok iyi bir şekilde yedirilen sürprizler seyircinin ilgisini her daim ayakta tutuyor, ilginç karakterler (özellikle Roger'in partneri Ove) tansiyonu arada sırada düşürüp filmi eğlenceli kılıyor, oyunculuk ve yönetim başarılı, sinematografi ise cidden çok etkileyici. Roger'in iş hayatındaki acımasızlığı, sanatını icra ederken izlediği metodik yol, komplekslerini diğer insanlardan gizlemek için dışarıya karşı ördüğü duvar bana az da olsa American Psycho'dan Patrick Bateman karakterini hatırlattı.

Headhunters, The Girl with the Dragon Tattoo ve The Killing'in ticari başarılarını düşünürsek pek çok İskandinav gerilim yapımının ufukta bizi beklediğini söyleyebilirim...


Yönetmen: Morten Tyldum
Oyuncular: Aksel Hennie, Nikolaj Coster-Waldau
IMDb Linki: http://www.imdb.com/title/tt1614989/
Türü: Suç, Gerilim
Headhunters (2011) on IMDb


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme