30 Kasım 2012 Cuma

Silver Linings Playbook (2012)


"I opened up to you, and you judged me."

Hollywood'un 2010'da çıkardığı en iyi filmlerden biri olan The Fighter'in yönetmeni David O. Russell'in yönettiği, şimdiden Oscarlar için adı sıkça geçen Silver Linings Playbook, Matthew Quick'in "The Silver Linings Playbook" adli romanından yine David O. Russell tarafından uyarlanmış.

Bradley Cooper, karısı ile arasında geçen "olay" sonrasında akıl hastanesinde belli bir süre gericip, hayatını bir araya toparlayabilmek için ailesinin evine yerleşen bi-polar Patrick'i, Jennifer Lawrence ise hala eski eşinin ölümünün etkisini üzerinden atamamış depresif ve bir o kadar da dengesiz Tiffany'yi canlandırıyor. Bir tarafta bi-polarlığın ruhsal çalkantıları, diğer tarafta bahis problemi olan babası (Robert De Niro) ile arayı düzeltme çabası, ve son olarak da ayrıldığı eşine saplantı derecesindeki dönme isteği gibi problemlerle uğraşmak zorunda kalan Patrick'in hayattaki çıkış arayışını izliyoruz filmde.

Silver Linings Playbook hayat ve ilişkiler üzerine bir film. Filmi ilginç kılan ise karakterlerin bakış açılarının "normal" insanlardan çok farklı oluşu. Patrick'in her hareketinde bi-polar olmasından kaynaklanan bir aşırılık ve filtrelenmemişlik var. Patrick'in sınırı bir yanardağ kadar hiddetli, geleceğe bakışı ise saflık derecesinde romantik. Patrick duygu skalasının bir ucundan diğer ucuna geçerken, bu skalanın sadece küçük bir bölümüne sıkışıp kalan biz "normal" izleyiciler Patrick'in bu halini önce eğlenceli buluyoruz. Daha sonra Patrick'in en yakın arkadaşı Ronnie ile tanışıyoruz, karısının her istediğini yapmak zorunda kalan, işteki stresten dolayı sınır krizi geçirmenin eşiğindeki Ronnie ise Patrick'in aksine bu duyguları olabildiğince bastırıyor. Bu andan itibaren Patrick'e daha da bağlanıyoruz. Belki de Ronnine bizi temsil ediyor, kim bilir?

Filmde oyunculuk cidden çok iyi. Bradley Cooper ve Jennifer Lawrance arasındaki kimya (filme gitmeden önce karamsardım bu konuda) çok iyi, ve ikisi de sorunlarını çok doğal bir şekilde ekrana yansıtıyorlar . Robert De Niro her zamanki gibi (Karakteri bana biraz Everybody's Fine'daki baba karakterini anımsattı).  David O. Russell'in yönetimi ve senaryosu başarılı - film festivallerde ödülleri toplamaya başladı bile.

Kesinlikle izlemeniz gereken bir film...


Yönetmen: David O. Russell
Oyuncular: Bradley Cooper, Jennifer Lawrence, Robert De Niro
IMDb Linki: http://www.imdb.com/title/tt1045658/
Türü: Dram, Komedi
Silver Linings Playbook (2012) on IMDb


1 yorum:

  1. pek begenmediğim bir filmdi çok sıkılmıstım ızlerken,oyunculuklar cok yapmacık gelmişti bana pek inandırıcı değildi

    YanıtlayınSil