26 Aralık 2012 Çarşamba

Blitz (2011)"I want a lawyer and a sandwich. Oh, and I want to update my Facebook status."

Kendisine hedef olarak polisleri seçen bir seri katil, ve bu katilin peşine düşen polis teşkilatının hikayesini anlatıyor Blitz. Polislere karşı işlenen suçlara Amerikan polisinin nasıl tepki verdiğini Hollywood bize zaten öğretmişti. Bu filmle öğrendik ki, İngiliz polisinin de aşsağı kalır yanı yok.

Filmin odağında, hayat tarzı olarak birbirlerinden uzak iki polis var: fiziksel şiddet kullanmaktan çekinmeyen, politik olmak ile uzaktan yakından ilgi-alakası olmayan Brant (Jason Statham tarafından canlandırılıyor), ve eşcinselliği yüzünden teşkilatın geri kalanı tarafından dışlanan dedektif Nash (Paddy Considine tarafından canlandırılıyor).

Jason Statham, diğer filmlerinde canlandırdığı karakteri canlandırmaya devam ediyor. Statham son dönem filmlerinde hep birbirine benzer roller oynuyor. Bir de üzerine aynı kısa saç, aynı 4 günlük kirli sakal, aynı konuşma tarzı eklenince, Jason Statham bize yeni bir şeyler sunamıyor. Benim için filmi izlemeye değer kılan tek şey Paddy Considine. Considine sade oyunculuğuyla ilginç bir karakter yaratabiliyor. Filmin sürprizi, Game of Thrones ve The Wire dizilerinden hatırladığımız Aidan Gillen. Gillen, filmin kötü karakteri Weiss'i canlandırıyor. İlk bakışta doğru bir tercih gibi görünmese de film ilerledikçe Gillen'in ilginç yorumu etkileyici hale geliyor. Ne yazık ki bu başarılı performansa rağmen film, Weiss'in motivasyonunu bize tam olarak aktarmayı beceremiyor, ve biz Weiss'in polislere karşı olan nefretinin aşırılığını mantıklı sebeplere bağlayamıyoruz.

Blitz, video klip yönetmenliği arka planlı Elliott Lester'in ikinci uzun metrajlı filmi. Bu tip yönetmenlerden beklendiği üzere kurgu, ses ve sinematografi başarılı, ama hikaye anlatımında sorunlar var. Uyuşturucu bağımlısı polis memuru Falls'un yan hikayesi hem filme bir şey katmıyor hem de filmin temposunu düşürüyor. Belki burda amaç Brant'ın kişiliğine biraz derinlik katmak ama bu yan hikaye çok dağınık, belirli bir amaca hizmet etmiyor ve en kötüsü bir suç filminden beklemeyeceğiniz ölçüde didaktik.

İlginç bir gözlemi not düşelim. Son zamanlarda karşımıza Britanya'dan ve İskandinavya'dan bol bol suç filmi çıkmakta. İskandinav filmlerinde genelde zekice hazırlanmış ve dikkatlice uygulanan suçlarla karşılaşıyoruz. Britanya filmlerinde ise kaba kuvvete dayalı, çok da zekice olmayan ve özensizce uygulanan suçlarla karşılaşmaktayız. Bu bölgelerin suç dünyası hakkında bize bir ipucu olabilir...

Toparlamak gerekirse Blitz, "Buddy Cop" ("kanka polisler") tarzının ada sosuyla servis edilmiş sıradan sayılabilecek bir örneği, elzem bir suç ya da aksiyon filmi de değil. Vaktiniz varsa Considine ve Gillen için izleyin...

Yönetmen: Elliott Lester
Oyuncular: Jason Statham, Paddy Considine, Aidan Gillen
IMDb Linki: http://www.imdb.com/title/tt1297919/
Türü: Aksiyon, Macera, Suç
Blitz (2011) on IMDb


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme