14 Aralık 2012 Cuma

Take Shelter (2011)


"Is anyone seeing this? "


Bir başka yazar - yönetmen filmi olan Take Shelter ile karşınızdayız. Jeff Nichols'ün ikinci filmi olan Take Shelter'in başrollerinde Michael Shannon (Nichols'in 3 filminde de Shannon'ın başrol oynadığını belirtmemiz gerek) ve Jessica Chastain oynamakta. Zekice yazılmış senaryosu ve mükemmel oyunculuğu ile akıl hastalığı üzerine yapılmış muazzam bir film Take Shelter. Filmin Cannes'dan ve Independent Spirit Awards'dan ödülle döndüğünü de belirtelim.

Rüyalarında yaklaşmakta olan bir fırtınayı gören Curtis, bu rüyaları kıyamet alameti olarak yorumlar. Bu fırtınadan ailesini korumak için elinden geleni yapmaya çalışan Curtis, aynı zaman da içinde olduğu durumun kendini yavaştan göstermeye başlayan paranoid şizofreni olduğundan da şüphelenmektedir.

Film teknik olarak çok başarılı. Belki Amerikan bağımsız sinemasını diğer ülkelerden ayıran en önemli özelliklerden birisi de bu teknik işçiliğe verilen önem olabilir. Sinematografi ve kullanılan müzik rahatsız edici ve filmi daha da etkileyici hale getiriyor. Yazının başında belirtmeme rağmen tekrar etmek istiyorum, Michael Shannon çok çok iyi.

Filmde bir muğlaklık var, ya filmi olduğu gibi kabul edip kıyamet ile ilgili bir drama izliyorsunuz, ya da "yaklaşmakta olan fırtına"yı bir metafor olarak kabul edip Curtis'in kendinisi ve ailesini paranoid şizofreniye karşı korumaya calışmasını izliyorsunuz. Her halükarda Curtis'in tüm çabası ailesini (daha doğrusu küçük kızını) bu iki büyük tehlikeden korumak. Curtis ailesini dünyanın sonu ile ilişkilendirilebilecek fırtınadan korunmak için, finansal açıdan çökmeyi de göze alarak bir fırtına sığnağı yapıyor. Akıl hastalığı konusunda ise düşmanı daha iyi tanıyabilmek için sürekli araştırma yapıyor ve profesyonel yardım almaya dahi başlıyor. 

Curtis'in rüyalarının içeriği ve fırtınayı "dünyayı tamamen değiştirecek, daha önce hiç görmediğiniz gibi bir fırtına" olarak tanımlaması, benim açımdan fırtınanın metafor olma ihtimalini güçlendirse de filmin sonu, iki okuma acısından da başarılı.

Filmin ilk yarısındaki tempo düşüklüğü, bazı izleyicileri zorlayabilir ama fırtına öncesi sessizlik herhalde daha iyi anlatılamazdı. Şiddetle tavsiye ediyoruz...

Yönetmen: Jeff Nichols
Oyuncular: Michael Shannon, Jessica Chastain
IMDb Linki: http://www.imdb.com/title/tt1675192/
Türü: Dram, Gerilim
Take Shelter (2011) on IMDb


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme