29 Aralık 2012 Cumartesi

The Angels' Share (2012)Viskinin diyarında, viski kadar sert ama bir o kadar da insanın içini ısıtan bir film çekmiş Ken Loach. Kendisi en sevdiğim yönetmenlerin arasındadır. Yönettiği filmlerde çarpıcı olayları ve en acı duyguları yansıtabilen, bunu yaparken de abartıya kaçmayan birisidir.

Filmde çeşitli suçlardan sosyal hizmet cezasına çarptırılmış 4 kişinin saplandıkları bu hayattan yırtma çabalarına tanık oluyorsunuz. Başroldeki Robbie (Paul Brannigan), bir yandan sevgilisinden bebek bekleyen ama sevgilisinin ailesi tarafından sürekli tartaklanan, bir de bunun üstüne peşine takılmış kan davalılarından kaçmaya çalışan birisi. Sosyal hizmet cezası sayesinde başlarında bulunan şef Harry ile tanışan Robbie’nin hayatı bu aşamadan sonra değişmeye başlıyor.

Harry, Robbie’yi ve diğer üç genci alıp viski damıtma tesisindeki turistik bir tura götürüyor. Burada hem viski ile ilk gerçek tanışmalarını yaşıyorlar hem de önlerine çıkacak olan fırsatı kendi usulleri ile nasıl değerlendirebileceklerinin planlarını yapmaya başlıyorlar. Harry çok da farkında olmadan bu 4 gencin kurtarıcı meleği olmuş oluyor.

Rhino’yu canlandıran William Ruane dışındaki 4 gencin arasında daha önce sinema tecrübesi olan yok, Loach’un başarısının altında da bu yatıyor sanırım. Hem yeni insanları oynatmaktan çekinmiyor hem de rolüne uygun oyuncuyu çok iyi buluyor.

İzledikten sonra filmin konusunu yalın bir şekilde değerlendirince, Ken Loach Yeşilçam Sineması’nı mı keşfetti acaba diye düşünebilirsiniz de. Farklı dünyaların insanı olan bir çift, başı dertten kurtulmayan bir genç, genci kabul etmeyen aile. Bu seviyeye indirdiğinizde, senaryo Yeşilçam Sineması’nda hiç sırıtmaz. Ama bu yalın hikaye ustanın elinde güzelce parlamış ve 2012 yılının önemli filmlerinden biri yaratılmış.

Cannes Film Festivali’nde jüri özel ödülünü, San Sebastián Uluslararası Film Festivali’nde seyirci ödülünü ve BAFTA İskoçya en iyi oyuncu ve en iyi yazar ödülünü kapan bu filmi ıskalamamanızı tavsiye ederim.

The Angels' Share (2011) on IMDb

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme