20 Aralık 2012 Perşembe

The Bourne Legacy (2012)


Başarılı Bourne üçlemesinin isimden faydalanmak isteyen yapımcılar Bourne evrenini biraz daha genişleterek kazancımızı nasıl katlarız fikriyle yola çıkıp The Bourne Legacy filmini çekmeye karar vermişler. İlk üç film Robert Rudlum’un romanının beyazperdeye yansımasıyken, Legacy ilk üç filmden ve romandan esinlenerek çekilmiş.

İkinci ve üçüncü filmin yönetmeni Paul Greengrass başka Bourne filmi yönetmeyeceğini açıkladığında Matt Damon da o yoksa ben de yokum restini çekerek yeni bir James Bond serisi (sayı bakımından) olmak üzere olan bu oluşumdan kendisini kurtarmış oldu. Matt Damon’un boşluğunu doldurmak için başrolde, günümüzün popüler aksiyon sineması simalarından Jeremy Renner oynuyor. Onun rolünü desteklemek için kadın başrolde Rachel Weisz ve yardımcı erkek oyuncu rolünde de Edward Norton bulunuyor.

Film bir anda başlıyor, Aaron Cross (Jeremy Renner) Alaska’dan dağların arasından aksiyona atlıyor, sanki bir önceki film tam da bu sahnede kalmış havası yaratılmak istenmişçesine. Pek bir açıklama olmadan, giriş olmadan, aksiyonun ortasında buluyorsunuz kendinizi. Gizli operasyonlarının ortaya çıkma riskine karşılık, bu projeleri tamamen durdurup tarihten silmeye karar veren CIA ve durumdan bir şekilde kurtulan Aaron’un, kedi fare oyununu izliyoruz. Kaçış amacı başta pek anlaşılamayan Aaron'un, yanına bir başka mağdur Dr. Marta Shearing’i (Rachel Weisz) alarak dünyanın diğer ucuna giderek CIA’ye karşı savaş açma hazırlığını izliyorsunuz aslında.

Kadro sağlam, altyapısı da romandan ve ilk üç filmden dolayı sağlam. Aksiyon için Gilroy da paha biçilmez bir kaftan. Ama soluksuz aksiyon sahneleriyle hiç düşmeyen temposuna rağmen filmde insanı sarmayan bir eksiklik var. Aaron’un peşinden gelen farklı bir gizli operasyonun ajanı da bu eksikliği doldurmaya yetmiyor. Aksiyonun yanında işlenen konu orjinal serinin yanında biraz zayıf kalmış. Oyunculuklarda her hangi bir sorun olmamasına rağmen film belki de Bourne adı altında eziliyor. İsmi değiştirilip konu biraz sabunlansaydı, daha az gişe ile daha başarılı bir aksiyon filmi ortaya çıkabilirlerdi.

Filmi vasat veya vasat üstü olarak değerlendirebiliriz. Çok kafa bulandırmadan rahat izlenebilecek bir aksiyon filmi istiyorsanız tercih edebilirsiniz ama kesinlikle eski tadı aramayın. Önümüzdeki yıllarda daha çok Bourne filmi göreceğiz gibi gözüküyor. Pek ümidim olmasa da belki bu ilk bocalamadan sonra toparlayıp daha sağlam bir konu üzerine inşa ederek seriyi devam ettirebilirler.

The Bourne Legacy (2012) on IMDb


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme