31 Ocak 2013 Perşembe

Les Misérables (2012)"Do not forget me, 24601"

Victor Hugo'nun daha önce sayısız kere sinema ve TV'ye uyarlanan eseri, bu sefer müzikal olarak beyaz perdede karşımıza çıkıyor. Yönetmen koltuğunda, 2010'da The King's Speech ile beklenmedik bir başarıya imza atan Tom Hooper var. 25 yasını doldurmuş, Paris'te Palais des Sports'da, Londra'da West End'de, New York'ta Broadway'de sahnelenmiş, hayranlarının şarkılarını ezbere bildiği bu müzikali sinemaya uyarlamak cesaret gerektiren bir iş, ve Tom Hooper bu işin altından başarı ile kalkıyor.

Filmin açılışı, ne ile karşı karşıya olduğumuza dair bir ipucu veriyor. Çok emek harcanmış ve olabildiğince iddialı. Mesela şarkıların önceden stüdyoda değil, sette canlı kaydedildiğini öğreniyoruz. Herhangi bir müzikalde daha önce rol almamış olduğumdan bana pek birşey ifade etmese de Hugh Jackman ile yapılan röportajdan anlıyoruz ki şarkıların canlı kaydedilmesi oyuncuya büyük bi esneklik veriyor, keza şarkı yorumu ve oyun ile ilgili tercihlerini 5 ay önceden bir stüdyoda yapmak zorunda değil. Sette karaktere giriyor, oyununu oynayıp o ruh hali ile şarkıyı yorumluyor.

Sonuç mükemmele yakın. Belki Russell Crowe dışındaki herkes bu esnekliği çok iyi kullanıyor. Crowe çok güzel\güçlü bir sesi olmadığı için şarkıları bağırarak okumayı tercih ediyor - bu zaman zaman dikkat dağıtıcı, zaman zaman ise rahatsız edici hale gelen bir sorun. Onun dışındaki performanslar iyi ama Hugh Jackman ve Eddie Redmayne'in performansları filmi özel kılıyor. Özellikle Hugh Jackman...Bu adamın ekranda yapamayacağı bir şey var mı cidden merak içindeyim. 2009 Oscar ödül törenindeki performansı ile zaten dans edebildiğini ve şarkı söyleyebildiğini görmüştük, ama Les Mis'de başka bir seviyeye çıkıyor gözümüzde.

Kostümler, set tasarımı şahane, özel efektler yeterli. Film ile ilgili tek problemim, filmin ortalara doğru düşen temposu. Jean Valjean o kadar ilginç, Hugh Jackman o kadar iyi ki, Cosette - Marius - Éponine aşk üçgeninin işlendiği bölüm bize sıkıcı geliyor, dakikaları sayıyoruz. Sonrasındaki sivil itaatsızlık sahnesi ile tempo tekrar yükselişe geçiyor ve sinema salonundan mutlu bir şekilde ayrılıyoruz.


Yönetmen: Tom Hooper
Oyuncular: Hugh Jackman, Russell Crowe, Anne Hathaway
IMDb Linki: http://www.imdb.com/title/tt1707386/
Türü: Müzikal, Dram
Les Misérables (2012) on IMDb

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme