13 Ocak 2013 Pazar

Life of Pi (2012)Sinemaya uyarlanamaz denilen kitaplardan bir tanesi daha vizyonda. Yann Martel’in 2001 yılında yayınladığı ödüllü kitabı, Oscarlı Ang Lee tarafından mükemmel bir şekilde sinemaya aktarılarak, adeta bir görsel şölen hazırlanmış.

Kitap; din, Hindistan, hayvanat bahçesi, gemi kazası ve kaza sonrası genç Pi’nin (Suraj Sharma) can kurtaran botunda Bengal Kaplanı (kaplanın adı Richard Parker) ile başbaşa kaldığı yaşam mücadelesini anlatıyor. Filmde her ne kadar ilk üç öğe biraz özet geçilmiş olsa da; senaryo, kitabın müptelalarını bile tatmin edecek bir şekilde ele alınmış. Başlangıcındaki Hindistan ve hayvanat bahçesi portresi incelikle işlenmiş ve Genç Pi’nin ruhani dalgalanmasıyla hayatının temel taşları mizahı bir şekilde sunularak filmin devamına hazırlanmış.
Aşık olduğu ülkesini Kanada’ya gitmek üzere terk etmek zorunda olan Pi, okyanusta talihsiz bir kaza geçirir. Kaza sonucunda Richard Parker ile başbaşa kalan kahramanımızın bu gergin mücadelesi izleyiciyi ilginç bir seyahate çıkartıyor.

2013 Oscarlarına 11 dalda aday olan Life of Pi, şüphesiz 2012 yılının en önemli filmlerinden. En iyi film Oscar’ını alır mı bilmiyorum ama kesinlikle görsel efekt konusunda ödülle taçlandırılması gerekiyor. Filmdeki kaplanın tamamen dijital ürün olduğunu öğrenince çok şaşırdım. Bu kadar gerçekçi ve bu kadar hayvansı bir yaratımın kesinlikle gözden kaçmaması gerekiyor. Filmde bize eşlik eden okyanusun eşsiz güzellikleri, ürkütücü hırçınlığı ve huzur verici durgunluğu da olağanüstü etkileyici. Okyanusun sonsuzlugu ile botun dar, klastrofobik ortamının yarattığı tezat da filmin bir diğer başarısı.

Fırsatınız varsa sinemada IMAX ve 3D olarak izlemenizi tavsiye ederim, film için harcanan emek bunu kesinlikle hakediyor. Eğer 3D gösterimleri kaçırdıysanız, evinizde büyük bir ekranda HD olarak izleyin, pişman olmayacaksınız.

TürüMaceraDram
Life of Pi (2012) on IMDb


3 yorum:

 1. Filmin basrolundeki Suraj Sharma'nin filmin cekimleri boyunca hic kaplan gormedigini okumustum bi yerde :).

  bu arada filmin sonu da yoruma acik bence. cok ipucu vermeden aciklamam gerekirse, Pi'nin anlattigi iki farkli hikayeyi tanri inanci vs. hayatin sert gerceklikleri seklinde yorumlamak da mumkun, mistik temalarla derdini aciklayan bir din (hinduizm) vs. daha gercekci temalarla derdini aciklayan bir din (hristiyanlik \ islam ) seklinde yorumlamak da...

  YanıtlayınSil
 2. Bu yorum yazar tarafından kaldırıldı.

  YanıtlayınSil
 3. dedıgınız gıbı muhtesem bır gorsel şölen ve harika bir film

  YanıtlayınSil