17 Şubat 2013 Pazar

63. Uluslararası Berlin Film Festivali Berlinale Ödülleri

Altın Ayı
10 günlük bir serüvenin ardından filmler ödüllerine kavuştu. 2 Altın Ayı’nın (Bir uzun metraj, bir kısa metraj) 7 Gümüş Ayı’nın ve 4 Kristal Ayı’nın dışında bağımsız Jürilerin verildiği ödüllerin tam listesi bugün açıklandı. Bu filmlerden hangileri festivaller dışında vizyona girer bilemiyorum ama sinemaseverler için değerlendirilmesi gereken bir liste olduğunu düşünüyorum.

En iyi film dalında ALTIN AYI
Călin Peter Netzer'in, Poziţia Copilului (Child's Pose) filmine

Jüri Büyük Ödülü dalında GÜMÜŞ AYI
Danış Tanović'in, Epizoda u žıvotu berača željeza (An Episode in the Life of an Iron Picker) filmine

ALFRED BAUER dalında GÜMÜŞ AYI - Festivalin kurucusu anısına –
Yeni bir bakış açısı kazandırdığı için Denis Côté'nin, Vic+Flo ont vu un ours (Vic+Flo Saw a Bear) filmine

En iyi yönetmen dalında GÜMÜŞ AYI
David Gordon Green'in Prince Avalanche filmi için

En iyi aktris dalında GÜMÜŞ AYI
Paulina García'nın Gloria filmindeki performansı için

En iyi aktör dalında GÜMÜŞ AYI
Nazif Müjić'nin Epizoda u žıvotu berača željeza (An Episode in the Life of an Iron Picker) filmindeki performansı için

En iyi senaryo dalında GÜMÜŞ AYI
Jafar Panahi'nin Pardé  (Closed Curtain) filminin senaryosu için

Kamera, müzik, kostüm dizaynı veya set dizaynındaki olağanüstü performans dalında GÜMÜŞ AYI
Kamera dalında Aziz Zhambakiyev'in Uroki Garmonii (Harmony Lessons) filmindeki performansı için

Özel mansiyon
Gus Van Sant'ın Promised Land filmi

Özel mansiyon
Pia Marais'in Layla Fourie filmi

En iyi ilk film ödülü
Kim Mordaunt'in The Rocket filmine

En iyi ilk filmde özel mansiyon
João Viana'nın A batalha de Tabatô (The Battle of Tabatô) filmi

En iyi kısa film dalında ALTIN AYI
Jean-Bernard Marlin'in La Fugue (The Runaway) filmine

Jüri ödülü dalında GÜMÜŞ AYI
Stefan Kriekhaus'nin die ruhe bleibt (remains quiet) filmine

En iyi Avrupa kısa film ödülü
Chema Garçía İbarra'nın Misterio (Mystery) filmine

DAAD kısa film ödülü
Köken Ergün'nun Asura (Ashura) filmine

Jenerasyon Kplus çocuk Bölümünde
En iyi film dalında KRİSTAL AYI
Kim Mordaunt'in The Rocket filmine

Özel mansiyon
Catriona McKenzie'nin Satellite Boy filmine

En iyi kısa film dalında KRİSTAL AYI
Matthew Moore'un The Amber Amulet filmine

Özel mansiyon
Ēvalds Lācis'in Ezi un lielpilseta (Hedgehogs and the City) filmine

Jenerasyon Kplus uluslararası jüri bölümünde
En iyi film dalında büyük ödül
Jānis Nords'un Mammu, es Tevi mīlu (Mother, I Love You) filmine

Özel mansiyon
Catriona McKenzie'nin Satellite Boy filmine

En iyi kısa film dalında büyük ödül
Kim Jung-in'in Cheong filmine

Özel mansiyon
Ēvalds Lācis'in Ezi un lielpilseta (Hedgehogs and the City) filmine

Genç Jüriler Jenerasyon 14plus bölümü
En iyi film dalında  KRİSTAL AYI
Kasia Rosłaniec'in Baby Blues

Özel mansiyon
Shin Su-won'un Pluto filmi

En iyi kısa film dalında KRİSTAL AYI
Ana Nedeljković ve Nikola Majdak'ın Rabbitland filmi

Özel mansiyon
Jenni Toivoniemi'nin Treffit (The Date)

Generation 14plus uluslararası Jüri bölümünde
En iyi film dalında büyük ödül
Mark Albiston ve Louis Sutherland'ın Shopping filmine

Özel mansiyon
Kasia Rosłaniec'in Baby Blues filmine

En iyi kısa film
Anders Hazelius'in Forsta gången (The First Time) filmine

Özel Mansiyon
Danis Goulet'in Barefoot filmine

Bağımsız Jüriler
THE ECUMENICAL JÜRİ ÖDÜLLERİ
Yarışma: Gloria (Gloria)- Sebastián Lelio
Özel mansiyon -  Epizoda u žıvotu berača željeza (An Episode in the Life of an Iron Picker), Danis Tanović

Panorama: The Act of Killing (The Act of Killing), Joshua Oppenheimer
Özel mansiyon - Inch'Allah (İnch'Allah), Anaïs Barbeau-Lavalette
Forum: Krugovi (Circles), Srdan Golubović
Özel mansiyon -   Senzo ni naru (Roots), Kaoru Ikeya

THE FIPRESCI JURY ÖDÜLLERİ
Competition: Poziţia Copilului (Child's Pose), Călin Peter Netzer
Panorama: Inch'Allah, Anaïs Barbeau-Lavalette
Forum: Hélio Oiticica (Hélio Oiticica), Cesar Oiticica Filho

THE GUILD OF GERMAN ART HOUSE CINEMAS ödülü
Gloria (Gloria),Sebastián Lelio

C.I.C.A.E. ÖDÜLLERİ
Panorama: Rock the Casbah (Rock the Casbah), Yariv Horowitz
Forum: Grzeli nateli dğeebi (In Bloom), Nana Ekvtimishvili, Simon Groß

LABEL EUROPA CINEMAS
The Broken Circle Breakdown, Felix Van Groeningen

TEDDY ÖDÜLÜ
En iyi film: W imie... (İn the Name of), Małgöśka Szumowska
En iyi belgesel: Bambi (Bambi), Sébastien Lifshitz
En iyi kısa film: Ta av mıg (Undress Me), Victor Lindgren
Teddy Jüri ödülü: Concussion, Stacie Passon

MADE IN GERMANY – PERSPEKTIVE FELLOWSHIP
Jan Speckenbach - Das Klopfen der Steine (The sound of stones)

FGYO-AWARD DIALOGUE EN PERSPECTIVE
Zwei Mutter (Two Mothers), Anne Zohra Berrached

Özel mansiyon
Chiralia (Chiralia), Santiago Gil

CALIGARI FİLM ÖDÜLÜ
Hélio Oiticica (Hélio Oiticica), Cesar Oiticica Filho

NETPAC ÖDÜLÜ
Lamma shoftak (When I Saw You), Annemarie Jacir

PEACE FİLM ÖDÜLÜ
A World Not Ours (A World Not Ours), Mahdi Fleifel

AMNESTY INTERNATIONAL FİLM ÖDÜLÜ
The Rocket (The Rocket), Kim Mordaunt

CINEMA FAIRBINDET ÖDÜLÜ
Art/Violence (Art/Violence), Udi Aloni, Batoul Taleb, Miriam Abu-Khaled

HEINER CAROW ÖDÜLÜ
Naked Opera (Naked Opera), Angela Christlieb

OKUYUCU VE SEYİRCİ ÖDÜLLERİ
Panorama
The Broken Circle Breakdown, Felix Van Groeningen
Panorama - Belgesel
The Act of Killing, Joshua Oppenheimer

BERLINER MORGENPOST OKURLARI ÖDÜLÜ
Uroki Garmonii (Harmony Lessons), Emir Baigazin

TAGESSPIEGEL OKURLARI ÖDÜLÜ
Vaters Garten - Die Liebe meiner Eltern (Father's Garden - The Love of My Parents), Peter Liechti

SİEGESSÄULE OKURLARI ÖDÜLÜ
W imie... (İn the Name of), Małgośka Szumowska

VFF TALENT HIGHLIGHT PITCH ÖDÜLÜ
Geordie Sabbagh’a (Kanada), Two Guys Who Sold the World filmi için

ARTE ULUSLARARASI ÖDÜLÜ,
Petar Valchanov’a (Bulgaristan), Urok (The Lesson) filmi için

DOLBY® SOUND MARK ÖDÜLÜ
Rutger Reinders'a (Hollanda)

verilmiştir. 

Bu kadar kaliteli filmin arasından seçim yapıp ödülleri dağıtmak gerçekten zor bir zanaat olsa gerek. Ödül töreninin ardından, 17 Şubat'ta Berlinale son buluyor. Şimdi sırada diğer önemli festivallerden Cannes ve Venedik var. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder