22 Şubat 2013 Cuma

85'inci Akademi Ödülleri
85'inci Akademi Ödülleri törenine günler kala biz de ekip olarak tahminlerimizi yaptık. Pek çok sürprize açık bu yılki Oscar'larda sürpriz olmayacak tek şey törenin sunucusu Seth Macfarlane'in komedi ve müzik dolu performansı olacak. Muhtemelen bir Broadway müzikali havasında açılacak olan şovda Macfarlane'in bize müthiş bir zaman geçirteceğinden eminiz. Neyse, şimdi tahminlerimize geçelim...

En İyi Film
Vahit: Ben Affleck’in Argo’suna en büyük favori olarak bakılıyor. Altın Küre’den ve BAFTA’dan da ödüllerle dönünce yerini garantilemiş gibi duruyor. Geçtiğimiz günlerde yaptığı zevzeklik en iyi film Oscar’ına ulaşmasını etkiler mi bilmiyorum tabi. Lincoln en büyük takipçisi ve Argo’nun şansı %51 işe Lincoln %49 diye düşünüyorum.
.
Onur: En iyi film dalında Argo ile Lincoln yarışıyor. Ben Affleck’in en iyi yönetmen dalında aday olmaması ve akademinin geçmişte bu dalda tutucu davranması, ibreyi Lincoln’e dogru çeviriyor.

En İyi Aktör
Vahit: Les Mİserables’i izlemedim ama Hugh Jackman’ın performansının çok iyi olduğundan bahsediliyor. Yine de Lincoln’u canlandıran Daniel Day-Lewis, rolünün verdiği avantajla kazanacaktır diye düşünüyorum.

Onur: En iyi Aktör zorlu bir kategori. Bana kalsa Bradley Cooper’a veririm heykeli, ama Akademi üyelerinin Daniel-Day Lewis ile Hugh Jackman arasında kalacağını düşünüyorum. Gecenin sonunda Lewis üçüncü oscarini eve götürecektir.

En İyi Aktris
Vahit: En yaşlı Oscar adayı olarak tarihe geçen Emmanuelle Riva’nın, son günlerin popüler kadın oyuncusu Jennifer Lawrence karşısında şansı çok az ilan edilse de bence bu senenin en iyi kadın aktrisi olarak seçilecek.

Onur: Akademi en iyi kadın oyuncu ödülünde daha liberal davranabiliyor. Ben çekişmenin Jessica Chastain ile Jennifer Lawrance arasında geçeceğini düşünüyorum, kazanan Jennifer Lawrance olur.

En İyi Yönetmen
Vahit: Eğer en iyi filmi Lincoln alırsa, en iyi yönetmen olarak Spielberg kesin seçilir. Eğer en iyi film Argo’ya giderse daha önce bir kez Oscar alma şerefine erişmiş Ang Lee skorunu ikiye çıkarmış olur. Aslında gönlümden geçen Ang Lee de olsa Steven Spielberg kazanır gibi görünüyor.

Onur: Akademinin büyük ayıbı bu yıl Ben Affleck’i aday göstermemek. Neyse, onun yokluğunda Michael Haneke, Ang Lee ve Steven Spielberg aralarında kapışır, ödülü eve Steven Spielberg götürür (ama gönlüm Haneke’den yana).

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
Vahit: Daha önce de Inglourious Basterds’ta beğenerek izlediğimiz Christoph Waltz Django’da da çok başarılı bir performans ortaya koymuş. Oscar almasını can-ı gönülden istiyorum.

Onur: Christoph Waltz’un rahat şekilde kazanacağını düşünüyorum.

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
Vahit: Bu kategori bence epey zor. Anne Hathaway en büyük favori olarak gösteriliyor. Kendisi de bu ödüle gözünü uzun süredir dikmiş durumda. Bakalım bu sefer başarabilecek mi?

Onur: Her ne kadar Les Miserables’daki performansını ağlak bulsam da Anne Hathaway en güçlü adayı bu dalın.

En iyi Animasyon
Vahit: Brave
Onur: Bir bilgisayar oyunu fanatiği olarak gönlüm Wreck-it Ralph’ten yana olsa da Akademi politik davranıp Brave’e verecektir ödülü.

En İyi Yabancı Film
Vahit: Amour
Onur: Michael Haneke’nin başyapıtı Amour açık ara favori.

En İyi Belgesel
Vahit: Searching for Sugar Man
Onur: Ne yazık ki aday filmlerin hiç birini izlemesem de adaylar arasında en çok ses getiren, ve bu yıl BAFTA’yı da kazanmış Searching for Sugar Man alır ödülü diye tahmin ediyorum.

En İyi Özgün Senaryo
Vahit: Zero Dark Thirty
Onur: Django Unchained

En İyi Uyarlama Senaryo
Vahit: Argo
Onur: Silver Linings Playbook

En İyi Kısa Animasyon
Vahit: Paperman
Onur: Paperman

En İyi Kostüm Tasarımı
Vahit: Anna Karenina
Onur: Les Misérables

En İyi Makyaj
Vahit: The Hobbit: An Unexpected Journey
Onur: The Hobbit: An Unexpected Journey

En İyi Canlı Aksiyon Kısa Film
Vahit: Henry
Onur: Henry

En İyi Görsel Efekt
Vahit: Life of Pi
Onur: The Hobbit: An Unexpected Journey

En İyi Film Montajı
Vahit: Argo
Onur: Argo

En İyi Ses Montajı
Vahit: Life of Pi
Onur: Skyfall

En iyi Ses Miksajı
Vahit: Les Miserables
Onur: Skyfall

En İyi Müzik
Vahit: Life of Pi
Onur: Anna Karenina

En iyi Orjinal Şarkı
Vahit: Skyfall
Onur: Skyfall

En İyi Sanat Yönetmeni
Vahit: Anna Karenina
Onur: The Hobbit: An Unexpected Journey

En İyi Sinematografi
Vahit: Life of Pi
Onur: Roger Deakins, uzun süredir hakettiği heykeli Skyfall ile alacaktır bu yıl.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme