14 Nisan 2013 Pazar

Oblivion (2013)"It's time to learn the truth..."

Hollywood, bize gösterişli fragmanlar altında sunduğu hayal kırıklıkları ile ünlüdür. Bize sunduğu menüde etkileyici görsellerin altında çok iyi düşünülmemiş bir hikaye, ya da karton sığlığında karakterler bulduğumuzda şaşırmayız, Aynen Prometheus örneğinde olduğu gibi...

Oblivion'un fragmanını izlediğimde çok heyecanlandığımı söyleyemeyeceğim. Filmin bir Tom Cruise filmi olması da yardımcı olmadı. Bilim-kurgularda oyuncu kadrosu ne kadar iddialıysa film de o kadar yavan oluyor ne yazık ki...

Bu yönden bakıldığında Oblivion beni şaşırttı, şaşırtmakla da kalmadı, çok mutlu etti. Umduğumuzdan kat ve kat fazlasını veren Oblivion, mükemmele yakın bir bilim kurgu filmi. Bir Ray Bradbury hikayesi okuyor gibiyiz, tanıyamadığımız bir dünyayı yavaş yavaş keşfederken bazı şeylerin olması gerektiğinden farklı olduğunu farkediyoruz. film bizi şaşırtmış olmak için şaşırtmıyor, amacı "sürpriz son" silahını kullanıp pirim yapmak da değil.

Oblivion, yönetmen Joseph Kosinski'nin ikinci uzun metrajlı filmi. İlk filmi TRON: Legacy ile pozitif tepkiler alan yönetmene olan en büyük eleştiri, özel efektlere sırtını fazla dayayıp hikayeye ve karakterlere yeterince özen göstermemesi idi. Bu sorunu halletmiş gibi görünüyor.

Filmin özel efektleri ve görsel tasarımı çok iyi. Filmi izlerken zaman zaman Mass Effect, zaman zaman da Fallout 3 etkilerini görmek mümkün.

Filmin müzikleri için de bir parantez açmak istiyorum. Kosinski, TRON'da Daft Punk ıle çalışma şansını yakalamış ve inanılmaz bir sonuç elde etmişti. Bu filmde M83 ve Joseph Trapanese ile çalışmış ve benzer bir sonuç elde etmiş.

Oblivion sinemada izlenmeyi hakeden çok çok iyi bir bilim kurgu filmi. Şiddetle tavsiye ediyoruz...

Yönetmen: Joseph Kosinski
Oyuncular: Tom CruiseMorgan Freeman
IMDb Linki: http://www.imdb.com/title/tt1483013/
Türü: Bilim Kurgu
Oblivion (2013) on IMDb

1 yorum:

  1. çok çok iyi bir bilim kurgu değil bee o kadar da değil :)

    YanıtlayınSil