15 Nisan 2013 Pazartesi

Trance (2013)


"Do you want to remember or do you want to forget?"


Danny Boyle'un sınır tanımayan sinemasının 2013 tarihli son ürünü, aklımızla bin bir oyun oynayan Trance. "Hiçbirşey göründüğü gibi değil" temalı filmde Danny Boyle seyirciyi olabildiğince şaşırtmaya, yer yer de kafasını karıştırmaya çalışıyor, hatta filmin sonuna doğru seyircide meraktan çok hüsran duygusu oluşabiliyor.

James McAvoy, bir sanat müzayedesi soygunu sırasında başı derde giren mezatçı Simon'ı canlandırıyor. Vincent Cassel, daha önce defalarca kez oynadığı sevilebilir kötü adam karakteri ile karşımızda yine, kendisi bu sefer soygun çetesinin lideri Franck. Aksiyon filmleri için Jason Statham ne işe, suç filmleri için de Vincent Cassel o galiba. Başrol oyuncuları arasında en zayıf halka, gurubun sorunlarını hipnoz yöntemi ile çözmeye çalışan psikolog Elizabeth'i canlandıran Rosario Dawson gibi görünse de film boyunca sergilediği tutuk oyunculuk filmin sonundaki çözülme ile mantıklı hale geliyor - en azından benim için.

Simon'ın geçmişi yavaş yavaş hatırladığı filmde biz de bulmacayi yavaş yavaş çözüyoruz - en azından çözdüğümüzü sanıyoruz. Gerçekten de hiçbirşey göründüğü gibi değil. Danny Boyle, üretkenliğinin zirvesinde bir yönetmen. Çok değişik konuları, ilginç bakış (ve kamera) açıları ile seyirciye sunabiliyor. Müzik seçimleri ise yönetmenliği kadar başarılı (bunu zaten 2012 Londra olimpiyatlarının açılışında da gördük). Trance, Danny Boyle'un en iyi filmi değil belki, ama müzik seçimi, kurgu, kullanılan kamera açıları, oyunculuk Boyle standartlarında. Bazılarına zorlama gelebilecek sonu dışında keyifli bir seyirlik.

Yönetmen: Danny Boyle
Oyuncular: James McAvoy, Vincent Cassel, Rosario Dawson
IMDb Linki: http://www.imdb.com/title/tt1924429
Türü: Suç, Dram
Trance (2013) on IMDb

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme