26 Haziran 2013 Çarşamba

Man of Steel (2013)
"In time, you will help them accomplish wonders..."

Superman, belki de gezegendeki en bilinen çizgi roman karakteridir. Superman, insanlık için her zaman doğruyu gösteren bir kutup yıldızını simgeler, ve bu bağlamda bizim için imkansız bir hedeftir. 

Batman'i nispeten gerçekçi temeller üzerine inşa eden Christopher Nolan ve önceki çizgi roman uyarlamaları için sert bir üslup tercih eden Zack Snyder'ın elinde bu imkansız karakterin nasıl işleneceği büyük bir soru işaretiydi benim için. Filmden çıktığımda soru işaretlerinin yerini kocaman bir gülümseme aldı. İkili bize mükemmele yakın bir Superman filmi sunmuş.

Kal-El\Superman rolünde Henry Cavill oynuyor. Kendisi belki de Wolverine - Hugh Jackman tercihinden sonra yapılmış en iyi oyuncu tercihi olabilir. Bu Superman doğruyu bilen değil ama doğruyu arayan, Christopher Reeve'inkinden daha insan, Brandon Routh'unkinden daha uzaylı bir Superman.

Filmin ilk yarısı flashbacklerle donanmış bir başlangıç hikayesi, ikinci yarısı ise dur durak bilmeyen bir lunapark treni havasında. Aksiyonun ebatı o kadar büyük ki bir süre sonra yorulmaya başlıyorsunuz, belki de film bittiğinde hissettiğiniz o tatmin olmuşluk duygusunun bir kaynağı da bu yoğun aksiyon.

İnanılmaz bir görsellik var filmde, Snyder'a hakkını vermek gerekiyor çektiği 3 çizgi roman uyarlaması da görsel olarak müthiş başarılı ve kaynak çizgi romanların estetiğini aynen yansıtmayı başarıyor. Belirtmek gerek, daha önceki Superman iterasyonlarından farklı bir arka plan hikayesi var ve yapılan değişiklikler hikayeyi olumlu yönde etkilemiş.

Filmin kötü karakteri General Zod rolünde Michael Shannon var. Michael Shannon mükemmel bir aktör, ve film öncesinde büyük beklenti içindeydim. Filmde anlatıldığı kadarıyla Kriptonlular genetik mühendislik harikası, Zod da askeri bir lider olmak için üretilmiş. Merhamet duygusu olmayan Zod herhangi bir iç çatışma içinde olmadığı için fazlasıyla yüzeysel bir karakter ortaya çıkmış. Biraz hayal kırıklığı yaşasam da kaynağı kesinlikle Shannon'ın oyunculuk yetenekleri değil.

Filmde diğer DC Comics karakterlerine pek çok referans var. Öğrendiğimiz kadarıyla Warner Bros'un planı, Marvel Comics'in izinden gidip birbirleri ile bağlantılı filmler çekmek ve en sonunda büyük ölçekte bir hikaye anlatmak (Justice League).

İzleyeceğiniz filmin Dünya'ya gönderilen çok kuvvetli ve uçabilen bir uzaylının hikayesi olduğunun farkındaysanız şiddetle tavsiye ediyoruz, mükemmel bir Superman filmi.

 Man of Steel
(2013) on IMDb


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme