24 Temmuz 2013 Çarşamba

Kon-Tiki (2012)Joachim Ronning ve Espen Sandberg’in yönettiği Kon-Tiki 2012 yılının en başarılı Norveç yapımı olarak kabul ediliyor. Altın Küre ve Oscar Akademi Ödüllerinde en iyi yabancı film dalına aday olan film, 1947 yılında Thor Heyerdahl’ın tezini kanıtlamak uğruna yola çıktığı serüveni konu alıyor.

Maceraperest bilim adamı, Polenezya’ya 1500 yıl önce ilk yerleşenlerin Asyalı değil Perulu olduğu tezini, diğer bilim adamlarına ve akademik yayıncılara kabul ettiremeyince, bunu kanıtlamak için Peruluları aynen taklit ederek yola çıkmaya karar veriyor. Beş kişilik ekibiyle beraber o zamanın şartları dikkate alınarak inşa ettikleri sal ile Peru’dan yola çıkıyorlar. Hedef 4500 kilometrelik mesafeyi sadece deniz akıntılarıyla ve rüzgarın yardımıyla tamamlamak.

Gerçek hikayeyle neredeyse birebir örtüşen film, başarılı görsel efektlerle süslenip, seyircinin çok keyifli vakit geçirmesini sağlıyor. Filmin, baştan sona sürükleyiciliğini kaybetmeyen, oyunculuğun yeterince iyi olduğu eski tip macera filmlerine benzetilebilecek bir havası olduğunu söyleyebilirim. Karakterler üzerine belki çok derinlemesine çalışılmamış ve yoğunlaşılmamış ama maceranın kendisi zaten yeterince doyurucu.

Filmi izlerken ara ara aklıma Life of Pi (2012) filmi de gelmedi değil. İkisi de okyanusun ortasında inanılmaz bir görsel şöleni barındırırken, heyecanı ve etkileyiciliği son ana kadar devam ettiriyor. Belki de tek farkları birisinin istenerek çıkılan gerçek bir yolculuğu, diğerinin kaza sonucu ortaya çıkan kurgusal hayatta kalma macerasını konu edinmesi.

Altın Küre ve Oscar’a adaylığı, gişedeki başarısı ve eleştirmenlerin olumlu değerlendirlemeleri sonucu yönetmenler Hollywood’a Karayip Korsanları 5 filmini çekmek üzere tekrar (2006 yılında Bandidas adlı Penelope Cruz’lu, Selma Hayek’li bir filmleri varmış) transfer oldular. Burada da denizde yakaladıkları başarıyı devam ettirmelerini umarım.

Bu arada filmi izledikten sonra konu ile araştırma yapmamak elde değil, mutlaka açıp Heyerdahl ve ekibinin yaşamını okuyorsunuz. Bir yandan da Heyerdahl macerasını 1950 yılında belgeselleştirmiş ve kamuoyuna sunmuş. National Geographic’in de konuyla ilgili çekilmiş bir belgeseli var. Çok yorucu olmayan sürükleyici macera filmi arıyorsanız ilgi çekici Kon-Tiki macerasini izlemenizi tavsiye ederim.

Türü: Aksiyon, Biyografi, Macera
 Kon-Tiki
(2012) on IMDb
Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme