29 Eylül 2013 Pazar

Divided We Fall (2000) Musíme si pomáhat

Yönetmen
Oyuncular
Türü Komedi, Drama, Savaş
IMDb Linki http://www.imdb.com/title/tt0234288/
Filmden Filme Notu

İkinci Dünya Savaşı filmleri arasında farklı bir noktaya odaklanmış, etkileyici, şaşırtıcı bazen de kara komediye kaçan bir film Divided We Fall. Film; Alman işgali sırasında, çocukları olmayan Çek bir çiftin evlerinde Musevi bir genci saklamasını konu alıyor. Durumu karmaşıklaştıran ise, bu çiftin en yakın arkadaşlarının bir işbirlikçi olması.

İki ucu çıkmaz sokak olan bu üçlü ilişkinin ortasında; bu sırrı saklı tutmaya çalışan çiftin başından geçenler, çevresiyle ilişkileri, kendi aralarındaki çatışmalar, savaş ve savaşın alıp götürdükleri anlatılıyor.

İyi: Filmin değindiği noktalar gerçekten dokunaklı, daha önce izlemediğimiz türde bir savaş filmi. Naif ve bir o kadar da gerçekçi. Bugüne kadar onlarca 2. Dünya Savaşı filmi izlemişsinizdir, ya savaşın birebir kendisi ya da en ağır draması ele alınmıştır. Bu film bunların aksine, savaş sırasında iki arada bir derece kalanları, ne yapacağını bilemeyip farklı stresler yaşayanları ele alıyor.

Kötü: Genel olarak filmin kötü olarak sayılabilecek, göze çarpan büyük bir parçası yok. Bazı karakterler fazlaca karikatürize olmuş. Eğer o karakterler de daha gerçekçi inşa edilebilseymiş, 2001 yılında yabancı dilde en iyi film dalında aday olduğu Oscar’a kavuşabilecekmiş (Gerçi rakipleri  Crouching Tiger ve Amores Perros iken yine zor olurdu)

Çirkin: Çiftin verdiği bir karar var ve bu kararın kesinlikle tek alternatif olmadığını düşünüyorsunuz. Bu yüzden senariste biraz kızmak durumunda kalıyorsunuz. Ama senaryo bu, ister kabul et ister etme.

Sonuç: Eğer ikinci dünya savaşı sırasında çatışmanın ortasında olmayıp da Alman işgal topraklarındaki insanların yaşantılarını merak ediyorsanız, izlemenizi tavsiye ederim. İnce espriler ve hedefi on ikiden vuran gözlemler filmi daha da düşündürücü kılıyor. Komedi öğesi biraz arka planda olabilir ama bu da savaş filmi zaten, komedisi ne kadar çekilebilir ki…


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme