21 Eylül 2013 Cumartesi

Elysium (2013)


Yönetmen Neill Blomkamp
Oyuncular Matt Damon, Jodie Foster
Türü Bilim Kurgu Aksiyon
IMDb Linki http://www.imdb.com/title/tt1535108/
Filmden Filme Notu

"It's just a flesh wound!"

2000'li yılların en çarpıcı bilim kurgularından District 9'in yönetmeni Neill Blomkamp'ın uzun süredir heyecanla beklediğimiz ikinci uzun metrajlı filmi Elysium, arka planda sınıf ayrımı ve sosyal adaletsizlik kavramlarının olduğu bir bili kurgu \ aksiyon. Daha önce adı Halo oyununun film adaptasyonu ile anılan Blomkamp, Halo projesinin gerçekleştiremese de filmde Halo'dan izler görmek mümkün.

Yoksulluk, yokluk ve çevre kirliliğinden yaşanmaz hale gelen Dünya'da yaşayan Max (Damon) bir iş kazası sonucu ölümcül miktarda radyasyona maruz kalır. Artık tek ümidi, sadece en üst tabakanın yaşama hakkını satın alabilecekleri, hastalığın ve ölümün olmadığı Elysium'a gidebilmektir.

İyi: Oyunculuk çok tatmin edici - Matt Damon ve Jodie Foster iyiler ama şovu Sharlto Copley çalıyor benim için. Copley'in canlandırdığı Kruger karakteri, sıradan bir psikopattan daha ötesi. ekranda olduğu her sahne korkutucu ve rahatsız edici.

Blomkamp, teknik açıdan kusursuz işler çıkarabilen bir yönetmen. yarattığı dünya görsel açıdan detaylı ve gerçekçi.

Kötü: Belki de District 9'daki zenginlikten, Blomkamp'ın dünyası, görsel olarak ne kadar zenginse, derinlik olarak da o kadar sığ geliyor bize. Elysium, sanki dünyanın en zenginlerinin yasağıdı, hastalıktan arınmış, teknolojinin çok ileri olduğu bir yer değil de şehrin zenginlerinin yaşadığı kısım. Benzer bir şekilde Elysium'un başkanı da bu şehrin belediye başkanından farksız. İster istemez daha iyi korunan ve yönetilen, daha izole bir yapı olmasını bekliyorsunuz Elysium'un.

Bir mesaj verebilmek, günümüz dünyasındaki sorunlar ile benzerlikler kurabilmek için hikayedeki bazı detaylardan feragat edilmiş olduğunu düşünüyorum. Bu baside indirgemeden diyalog da nasibini almış.

Çirkin: District 9'in görsel stili ve kullanılan belgesel formatı, çok gerçekçi ve yoğun şiddet sahnelerini kaldırıyordu ama Elysium daha stilize bir film, bazı sahnelerdeki kan miktarı filmin geri kalanı ile çok uyuşmuyor.Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme