1 Eylül 2013 Pazar

Get The Gringo (2012)


YönetmenAdrian Grunberg
OyuncularMel Gibson 
TürüAksiyon Suc
IMDb Linkihttp://www.imdb.com/title/tt1567609/
Filmden Filme Notu 

Stop bleeding on my money!

Meksika'nın en belalı hapishanelerinden birisi olan "El Pueblito"'ya düşen adsız dolandırıcımız  (Mel Gibson), hapishanede tanıştığı küçük bir çocuğu ve kendisini hayatta tutmak için elinden geleni yapar. Daha önce pek çok Hollywood yapımında çalışmış olan Adrian Grunberg'in yönettiği ilk film olan Get the Gringo, (muhtemelen politik sebeplerden dolayı) Amerika'da gösterime girme şansı bulamamış bir film.

İyi: Mel Gibson - içkiyi fazla kaçırdığında saçmalaması dışında -  izlerken keyif veren bir aktör, ve Get the Gringo ile 57 yasına gelmiş olmasına rağmen heyecanından ve enerjisinden bir şey kaybetmemiş Mel Gibson'ı izleme şansı buluyoruz (Bruce Willis de keşke benzer bir iş etiğine sahip olsa...). Herkesin birbirine kazık atmaya çalıştığı film, bu yönüyle 1999 yapımı Payback filmininin devamı gibi. Kendini evinde hisseden Gibson, izlemesi keyifli bir filme imza atmış.

Yapımcı ve senarist Gibson, yönetmen de Gibson'ın daha önce çalıştığı Grunberg olunca hataya pek yer kalmıyor - Grunberg alnının akıyla çıkıyor filmden. Beni pozitif yönde şaşırtan film, eğlendirici, konu itibarı ile çok orjinal olmasa da konunun geçtiği yer itibarı ile bizlere yeni birşeyler görme imkanı sunuyor.

Bu arada Mel Gibson, filmde yaptığı Clint Eastwood taklidi ile daha önce bilmediğimiz bir yönünü de gösteriyor bize.

Kötü: İster istemez sormadan edemiyorsunuz Meksika'nın en belalı hapisahanelerinden birinde işler bu kadar kötü olabilir mi diye. Buna ek Gibson'ın karakteri dışındakiler fazlasıyla iki boyutlu, bu da (en azından benim için) filmi fazlasıyla karikatüruze bir hale getiriyor.

Red Öne Digital kamera ile çekilen filmin bazı sahnelerinde çözünürlük düşüyor. Bunun sebebi o sahnelerin bilerek daha ucuzbir kamera ile çekilmesi ya da o sahnelerin kurgu odasında zoomlanması olabilir, bu yer yer düşen çözünürlük filmin fazla digital görünmesine yol açıyor.

Çirkin: Film ile ilgili beni tek rahatsız eden şey ismi. İngiltere için kullanılan "How I Spent My Summer Vacation" ismi kesinlikle daha ilgi çekici ve daha orjinal "Get the Gringo"dan.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme