28 Kasım 2013 Perşembe

Prisoners (2013)YönetmenDenis Villeneuve
OyuncularHugh JackmanJake Gyllenhaal
TürüSuc Drama Gerilim
IMDb Linkihttp://www.imdb.com/title/tt1392214/
Filmden Filme Notu 

"And every day, she's wondering why I'm not there to fucking rescue her! "

Arada sırada Amerikan sineması bize öyle filmler sunar ki, önce şaşırırız, sonra da Hollywood'un harcanmış ve harcanmakta olan potansiyelini düşünüp kızarız. Hugh Jackman ve Terrence Howard'ın kayıp kızlarını aradıkları iki babayı, Jake Gyllenhaal'un da bu kaçırılma olayını çözmeye çalışan dedektif Loki'yi canlandırdığı Prisoners işte tam böyle bir film.

İyi: Nereden başlayacağımı bilemiyorum, keza filmde iyi olan o kadar çok şey var ki. Öncelikle yönetmen Denis Villeneuve'yi ve görüntü yönetmeni Roger Deakins'i tebrik etmek lazım. Müthiş bir sinematografi, harika bir hikaye anlatımı ve oyuncu yönetimi. Kuzuların Sessizliği kadar iyi bir gerilim çıkmış ortaya. Deakins'e ayrı bir parantez açmak gerek. Kendisi Hollywood'da çalışan en iyi görüntü yönetmeni, 10 adet Oscar adaylığı var, ama daha heykeli almışlığı yok. Bu da akademinin en büyük ayıplarından biridir.

Başrollerdeki Jackman ve Gyllenhaal'un kimyaları çok iyi. İkisi de çok başarılı şekilde canlandırıyor bu iki takıntılı karakteri. X-Men filmlerine ve Bryan Singer'a ne kadar teşekkür etsek azdır Hugh Jackman'ı Hollywood'a kazandırdıkları için. Jackman, dini bütün Keller Dover karakterinin yaşadığı ikilemleri çok iyi yansıtmış. Belki bazısına abartılı gelecektir Jackman'ın oyunculuğu, ama benim görüşüm Jackman'ın tüm tercihlerinin çok yerinde olduğu yönünde. Gyllenhaal, işinin esiri olmuş Loki karakterini Jackman'ın aksine daha sade bir oyunculukla canlandırıyor, ortaya çıkan sonuç eşit derecede başarılı.

Film 2.5 saat ama bir dakikasında bile sıkılmıyorsunuz. Gerilim filmlerini sevenlerin kaçırmaması gereken bir film.

Kötü: Terrence Howard'ı sevsem de bu film için doğru bir oyuncu olmadığını düşünüyorum. Howard'dan ışın vehametine dair bir elektrik alamıyoruz.

Çirkin: Beni filmde rahatsız eden tek şey, Jake Gyllenhaal'ın dedektif Loki karakterini canlandırırken tercih ettiği tik. Yer yer göze batan bu tik, karakterin takıntılı yapısını anlatabilmek için kullanılmış belli ki, ama Gyllenhaal'ın oyunculuğu o kadar iyi ki, bu tike gerek kalmıyor o mesajı vermek için.


1 yorum:

  1. Terrence Howard bence de pek uyumlu olmamış, o role, film mükemmeldi, jake ile hugh bir arada sonuçta

    YanıtlayınSil